Jerozolima. Święte miasto, o którym nic nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 12:00
Dojście do jakiegokolwiek pewnika w przypadku Jerozolimy jest bardzo, bardzo trudne, prawie niemożliwe. Przykład? Mówi się, że to miasto siedmiu bram. Określenie która jak się nazywa i gdzie się znajduje, spędza naukowcom sen z powiek od zawsze.
Audio
Jerozolima. Święte miasto, o którym nic nie wiadomo
Foto: Grzegorz Śledź

Gdyby król Dawid nie uczynił z Jerozolimy swojej stolicy - prawdopodobnie pozostałaby małym, nic nie znaczącym miasteczkiem. To tutaj sprowadził Arkę Przymierza – a jego syn Salomon zbudował Pierwszą Świątynię w X wieku p.n.e.
Jerozolima, święte miasto, gdzie stykają się trzy religie, wielokrotnie powstawało i upadało – plądrowane, niszczone i odbudowywane. Wiedza naukowa o jego historii nierozerwalnie miesza się z wierzeniami.
To co widzimy dziś, to mizerne resztki tego co było. W dodatku nigdy nie wiadomo do końca co jest z jakiego czasu, co zostało wybudowane przez kogo. Dopiero teraz wykopaliska archeologiczne prowadzone są bardzo dokładnie i są dobrze udokumentowane. Kiedyś w Jerozolimie bardzo chciano znaleźć konkretne, związane z wierzeniami miejsca, znajdywano je i dla naukowców nie liczyło się nic, na co trafiano po drodze.
Z powodu wieloletnich, tak właśnie prowadzonych badań i bardzo złożonej historii dojście do jakiegokolwiek pewnika w przypadku Jerozolimy jest bardzo, bardzo trudne, prawie niemożliwe. Przykład? Mówi się, że to miasto siedmiu bram.
- Możemy całą godzinę się spierać o które bramy chodzi, z jakiego okresu. Dlaczego tylko siedem? W Apokalipsie wymienionych jest przecież dwanaście - mówi gość Dwójki - Jeżeli przyjrzymy się każdej z tych bram i zaczniemy się zastanawiać która jest która i która jak naprawdę się nazywa, to też tworzy kłopoty. Jest na przykład złota, zamknięta brama, z którą Żydzi łączą wielkie proroctwo Ezechiasza, że tamtędy przyjdzie Mesjasz. Ona prowadzi od wschodu, od Góry Oliwnej na Wzgórze Świątynne. Niemal wszyscy piszą, powołując się na cztery Ewangelie, że tą bramą do Jerozolimy wjechał Chrystus w Niedzielę Palmową. A tego w Ewangelii w ogóle nie ma!

Jerozolima,
Jerozolima, fot.wikipedia commons/użytkownik Tamerlan

W Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego o Jerozolimie opowiadali archeolog, prof. Elżbieta Jastrzębowska, archeolog, prof. Jolanta Młynarczyk oraz izraelski polityk, ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss.

 

usc

Czytaj także

Jerozolima: uroczystości Triduum Paschalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 17:50
Uroczystą mszę w Bazylice Bożego Grobu odprawiło około 150 księży. Na pamiątkę wydarzeń Wielkiego Czwartku w Wieczerniku, łaciński patriarcha Jerozolimy arcybiskup Fuad Twal obmył nogi 12 klerykom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowa izraelskich osiedli. Jest wstępna zgoda

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 16:47
Izraelska Rada Planowania Administracji Cywilnej zatwierdziła plan budowy nowego osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Netanjahu: znów przypisuje się nam najgorsze rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:56
Premier Izraela broni decyzji o rozbudowie osiedli żydowskich we wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu.
rozwiń zwiń