X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Halina Kwiatkowska: Karol pamiętał mi, że go pokonałam

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 14:50
- Kiedy na rynku wadowickim, już jako Papież, spotkał się z mieszkańcami, to bez najmniejszej pomyłki wyrecytował długi wstęp do Antygony - wspominała w Dwójce znakomita krakowska aktorka, koleżanka Karola Wojtyły z czasów szkolnych.
Audio
  • Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II, wspomina znakomita aktorka, Halina Kwiatkowska (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Jan Paweł II w Wadowicach
Jan Paweł II w WadowicachFoto: PAP/picture-alliance /dpa

 - W Wadowicach Karol przez 8 lat uczęszczał do Gimnazjum Męskiego Państwowego im. Marcina Wadowity; ja chodziłam do innej klasy, bo koedukacji nie było. Ale nasze dwie równoległe klasy bardzo się zżyły, bo wspólnie tworzyliśmy szkolny teatr. Kochaliśmy tę pracę - wspominała w "Rozmowach po zmroku" Halina Kwiatkowska. Aktorka podkreślała, że przyszłemu papieżowi musiało szczególnie zapaść w pamięć przedstawienie "Antygony" Sofoklesa. - Kiedy na rynku wadowickim, już jako Papież, spotkał sie z mieszkańcami, wiele uwagi poświęcił w swej wypowiedzi właśnie tej sztuce. Mało tego - bez najmniejszej pomyłki przytoczył cały, długi wstęp do tragedii - powiedziała Halina Kwiatkowska.

Gość audycji wspominał też szkolny konkurs recytatorski, podczas którego Karol Wojtyła recytował poemat Norwida "Promethidion" - To utwór szalenie trudny, a on mówił prosto, z głębokim zrozumieniem, bez śladu tak modnej wtedy w kinach i teatrach egzaltacji... - Halina Kwiatkowska dodała, że przyszły papież otrzymał wówczas II nagrodę, a ona - za recytację wiersza Leopolda Staffa "Deszcz jesienny" - pierwszą. - Po latach często bywałam w Watykanie. Karol, który pamiętał tamten konkurs, dobrodusznie groził mi palcem i mówił "Tyś mnie wtedy pokonała"... - wspominała.

Halina Kwiatkowska jest nie tylko aktorką, pedagogiem, ale również autorką dramatów i słuchowisk radiowych. Związała się ze scenami teatrów krakowskich. Zagrała 64 ważne role w spektaklach Mieczysława Kotlarczyka, Bronisława Dąbrowskiego, Władysława Krzemińskiego, Konrada Swinarskiego, Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera. Występowała też jako artystka kabaretowa; grała na scenie w Jamie Michalika. Z Karolem Wojtyłą występowała na scenie szkolnej i na deskach Teatru Rapsodycznego
Audycję przygotował Witold Malesa
 

Jan
Jan Paweł II i Halina Kwiatkowska; PAP/Grzegorz Rogiński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojtyła grał w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 08:00
W trudnych wojennych czasach, 22 sierpnia 1941 roku, w jednym z krakowskich mieszkań powołano Teatr Rapsodyczny. Należał do niego Karol Wojtyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papieski teatr

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 06:00
22 sierpnia mija 71. rocznica rozpoczęcia działalności Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Kwiatkowska – teatr i Karol Wojtyła

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 09:00
Znakomita krakowska aktorka była w latach szkolnych i studenckich koleżanką przyszłego papieża, z którym występowała na scenie szkolnej oraz Teatru Rapsodycznego. W Dwójce przedstawia swe barwne wspomnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Kazimierz Suder kolega Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 19:09
Ksiądz infułat Kazimierz Suder był m.innymi długoletnim proboszczem bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach. Miał 90 lat
rozwiń zwiń