Bracia Quay - architekci dźwięku i przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:00
- Muzyka i dźwięk to dwa kluczowe narzędzia naszej pracy. Pomagają budować narrację w filmach - mówili w Dwójce bracia Stephen i Timothy Quay, wybitni twórcy animacji lalkowych, goście tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
Audio
  • Stephen i Timothy Quay opowiadają o swoich filmach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Bracia Quay
Bracia QuayFoto: Raffi Asdourian / flickr / cc

W poszukiwaniu inspiracji odwiedzają targi staroci i sklepy z antykami. Zakładanie pantofli w muzeum traktują jak rytuał przejścia, a lalki, które animują, jak aktorów. Bracia Stephen i Timothy Quay opowiadali o swoim ekscentrycznym świecie.

- Jesteśmy Amerykanami i nasi rodzice nie podsuwali nam do czytania klasycznych tytułów - wyznali artyści. - Czytaliśmy raczej śmieciową literaturę, np. "Tarzana". Potem dorośliśmy i wybraliśmy się do biblioteki. Przede wszystkim zaś zaprzyjaźniliśmy się z ludźmi, którzy wprowadzili nas w świat Schulza, Witkacego, Gombrowicza, w literaturę Ameryki Południowej, w twórczość Kafki i Hrabala. Takie właśnie były nasze lektury - wspominali.

Niezwykle istotna w dziełach braci Quay jest przestrzeń. - Gdy kręcimy filmy, tworzymy własne dekoracje - mówili. - Nie jest tak, że chwytamy za kamerę, ustawiamy kogoś przed oknem i rejestrujemy tę sytuację, a potem mówimy, że wyszło znakomicie. Aranżujemy taki wystrój i taką atmosferę, którą może przywoływać muzyka oraz tekst literacki. To wszystko zostaje wytworzone i wyartykułowane, będąc jednocześnie rodzajem opowieści fabularnej. To pokazuje potencjał filmu jako medium - dodali.

Artyści często wykorzystują gotową muzykę jako kanwę swoich filmów. Na podstawie zastanego dzieła próbują zbudować coś nowego we własnym świecie wyobraźni. - Tworzymy swoistą architekturę dźwięku i przestrzeni - powiedzieli bracia. - Muzyka i dźwięk stanowią dwa kluczowe narzędzia naszej pracy z kukiełkami. Właśnie te narzędzia pomagają budować narrację w naszych filmach - mówili.

Audycję prowadzili Michał Nowak i Bartosz Panek.

***

Bracia Quay - wybitni twórcy animacji lalkowych, reżyserzy, graficy i scenografowie. Oprócz animacji zrealizowali dwa pełnometrażowe filmy aktorskie ("Instytut Benjamenta", 1995; "Stroiciel trzęsień ziemi", 2006) oraz kilka filmów baletowych. Inspiracje czerpią z literatury (prozy Brunona Schulza, Roberta Walsera, Franza Kafki, Konrada Bayera, Raymonda Roussela, Stanisława Lema), sztuki (art brut, dwudziestowiecznych awangard) i muzyki (Lecha Jankowskiego, Karlheinza Stockhausena, Krzysztofa Pendereckiego i Witolda Lutosławskiego). Duży wpływ wywarła na nich polska szkoła plakatu, a także filmowa twórczość Waleriana Borowczyka i Kona Ichikawy. (mat. Festiwalu Conrada)

mc

Czytaj także

Festiwal Conrada, czyli jak literatura utrudnia nam życie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 15:30
- Można zauważyć pewien paradoks: im bardziej dzieła sztuki utrudniają nam życie, tym bardziej są doskonałe - mówił w Dwójce prof. Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada, który trwa w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda św. Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 13:30
- Witkacy przypisywał sobie niezwykłe zdolności. Rzeczywiście w ciągu lat pracy nad jego dziełem doznawałem cudów, które czynił. Tak było też w przypadku najnowszego tomu listów - mówił w Dwójce prof. Janusz Degler, znawca twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Andrzej Wajda stał się wrogiem numer jeden

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 11:11
W 1977 roku do kin trafia "Człowiek z marmuru" i nagle wybuch. Ludzie po projekcji wstają z krzeseł, biją brawo, śpiewają hymn. To się nie może podobać władzom...
rozwiń zwiń