Anna Mieszkowska: odkryłam klucz do biografii Hanki Ordonówny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:45
- To była kobieta, która bardzo często się zakochiwała. Podobno jest to charakterystyczne u osób chorujących na gruźlicę, taka nadwrażliwość, nademocjonalność - mówiła w Dwójce autorka książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy".
Audio
  • Anna Mieszkowska o książce "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Hanka Ordonówna
Hanka OrdonównaFoto: Archiwum NAC

ida haendel 1200 PAP.jpg
Ida Haendel: tuż przed Konkursem Wieniawskiego zachorowałam na szkarlatynę

Hanka Ordonówna, która zadebiutowała w 1915 roku, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd epoki kina i kabaretu - jak można powiedzieć o latach trzydziestych. Umiejętnie tworzyła swój mit i wciąż jest dla nas tajemnicą. Piękna, wyzwolona, poza moralnością - dziś porównać ją możemy do Anaïs Nin, a piosenki z tamtych szalonych lat potraktować za coś w rodzaju dziennika.

Anna Mieszkowska o biografii artystki myślała od 1995 roku, kiedy to Tadeusz Wittlin - autor książki "Pieśniarka Warszawy" - przekazał jej plik dokumentów pozostawionych przez Michała hr Tyszkiewicza, wdowiec po Hance Ordonówce. Przez lata Mieszkowska uzupełniała te dokumenty o relacje jej znajomych z różnych okresów życia, docierała do innych źródeł.

Okładka książki

Jak opowiadała w Dwójce, przełomem w życiu Hanki Ordonówny, zarówno uczuciowym, jak i artystycznym, było spotkanie z Fryderykiem Jarosym - reżyserem teatralnym i konferansjerem węgierskiego pochodzenia. - W 1924 roku przyjechał on Polski. To było to. Dla niej i dla niego. On dla niej porzucił rodzinę, żonę i dwoje dzieci. Ona niezwiązana dotąd na stałe z nikim, zakochała się nieprzytomnie. Zresztą to jest zrozumiałe, miał w sobie sex appeal. On stworzył z niej prawdziwą gwiazdę kabaretu. Dzięki niemu dostała repertuar - tłumaczyła autorka biografii artystki.

Z czyjego powodu Hanka Ordonówna próbowała popełnić samobójstwo? Na czym polegała metamorfoza fizyczna, jaką przeszła po związaniu się z Jarosym? W jaki sposób zaangażowała się w pomoc polskim dzieciom w czasie II wojny światowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: Anna Mieszkowska (autorka książki "Hanka Ordonówna. Miłość jej wszystko wybaczy")

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Jerzy Harasymowicz. Książę poetów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 18:00
- W latach 60. stworzył sobie taką pozycję, że został poetą zawodowym, żył z pisania wierszy, co udawało się niewielu - o najpopularniejszym poecie tzw. "pokolenia Współczesności" opowiadał w Dwójce prof. Jacek Łukasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń