"Mama zawsze wraca". Wspomnienia dziewczynki z warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 22:10
- Przez ponad 20 lat historia Zosi była dla mnie na tyle dramatyczna i bolesna, że nie potrafiłam jej opowiedzieć - wyznała współautorka książki Agata Tuszyńska. Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była również Iwona Chmielewska, autorka ilustracji do książki.
Audio
  • Rozmowa o książce "Mama zawsze wraca" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki Agaty Tuszyńskiej i Iwony Chmielewskiej Mama zawsze wraca, wyd. Dwie Siostry
Okładka książki Agaty Tuszyńskiej i Iwony Chmielewskiej "Mama zawsze wraca", wyd. Dwie SiostryFoto: mat. prom.

Opowieść rozpoczyna się jesienią 1940 roku, gdy Natalia i Szymon Zajczykowie wraz z malutką Zosią trafiają do warszawskiego getta. By ocalić córkę, Natalia postanawia ukryć ją w piwnicy. Dziewczynka spędza tam długie miesiące w świecie wyobraźni stworzonym dla niej przez matkę. Książka "Mama zawsze wraca" to oparta na prawdziwym świadectwie poruszająca opowieść o dzieciństwie w warszawskim getcie.

Agata Tuszyńska przyznała, że historię, którą opisała znała od wielu lat. Podczas jednej z wielu swoich podróży do Izraela poznała Zofię Zajczyk, która opowiedziała jej swoje wojenne przeżycia. - Usłyszałam jej historię, która mną wstrząsnęła. Historię, która opowiada o jej przeżyciu warszawskiego getta wraz z mamą - powiedziała pisarka i dodała, że wspomnienia te były dla niej tak dramatyczne i bolesne, że przez ponad 20 lat nie była w stanie ich opowiedzieć.  

- Głównie chyba chodzi o to, że opowiedziałam moją własną historię o mojej żydowskiej mamie, która podobnie jak Zosia była dziewczynką w warszawskim getcie - wyznała Agata Tuszyńska.

Iwona Chmielewska, która zilustrowała historię, kilkakrotnie odmówiła uzupełnienia jej swoimi pracami. - Ten tekst jest pełny - on niczego już nie wymaga. Jest napisany tak pięknym, wstrząsającym i wypełnionym do granic - bólu, radości, cierpienia i wszystkim, co ze sobą niesie - językiem, że wiedziałam, że uważałam, że nie mam prawa już nic od siebie dodawać - tłumaczyła. Dla niej to opowieść o innym wymiarze macierzyństwa i historia zamkniętych mikroświatów poszczególnych ludzi.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzący: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska

Data emisji: 16.04.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń