Świadek wieku i bólu - Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:22
1 maja minęła 120. rocznica urodzin Aleksandra Wata - poety, eseisty, pisarza, którego życiorys jest bardzo charakterystyczny dla losów pewnej grupy intelektualistów w XX wieku.
Audio
  • Świadek wieku i bólu - Aleksander Wat (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/iweta0077

Był świadkiem historii - zaangażowany przed wojną w środowisko lewicowe, w czasie wojny więziony i prześladowany przez Rosję sowiecką, po wojnie stopniowo odchodzi od komunizmu i daje w swojej twórczości (przede wszystkim w "Moim wieku") świadectwo zbrodni totalitaryzmu sowieckiego.

Czesław Miłosz napisał kiedyś, że wiersze Aleksandra Wata są stenogramem cierpienia, a poeta ten mówi nie językiem, lecz skórą. Badacz literatury Patryk Szaj zauważył w Dwójce, że Wat uczynił nawet skórę adresatem jednego z wierszy. - "Oda III" jest rozpięta pomiędzy skórą zmysłowo doświadczającą piękna świata a skórą cierpiącą, skórą, która jest źródłem wielkiego bólu - powiedział gość Dwójki.

- Musimy pamiętać, że dramatyczne wiersze Wata bywają też wierszami olśniewająco pięknymi, i to olśniewanie jest ich niesłychanie ważną cechą - dodał prof. Piotr Śliwiński. - Weźmy "*** (Tu nie istnieje...)" z 1956 r. Trudno znaleźć w naszej poezji równie dramatyczne zapisy uwięzienia w nicości, w impasie. A przecież jest to zarazem wiersz niebywale piękny - stwierdził.

W audycji przygotowanej z okazji przypadającej 29 lipca 50. rocznicy śmierci Aleksandra Wata słuchaliśmy także wypowiedzi prof. Adama Poprawy i prof. Krzysztofa Rutkowskiego, a z archiwów wydobyliśmy nagranie jednej z rozmów Aleksandra Wata i Czesława Miłosza rejestrowanych na potrzeby słynnej książki "Mój wiek".

Materiały Radia Wolna Europa dotyczące postaci Aleksandra Wata >>>

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Patryk Szaj, prof. Piotr Śliwiński, prof. Adam Poprawa, prof. Krzysztof Rutkowski (literaturoznawcy)

Z nagrań archiwalnych: Aleksander Wat i Czesław Miłosz

Data emisji: 6.05.2020

Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Czesław Miłosz i Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 12:25
W zbiorach serwisu Radia Wolności odnaleźć można niezwykły dokument – czasu, relacji pomiędzy dwoma wyjątkowymi pisarzami a jednocześnie zapis rozmów stanowiących treść książki "Mój wiek".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włosko-francuskie szyfry Aleksandra Wata

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 15:51
Gościem kolejnego "Skarbca nauki polskiej" będzie prof. Adam Dziadek, literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń