REKLAMA

Dwa życia - Henryk Streng/Marek Włodarski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:00
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski" a my zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania opowieści o artyście, którego losy zapisane są w obrazach. 
Wystawa Henryk Streng  Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Wystawa "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieFoto: Albert Zawada/PAP

Posłuchaj
29:49 Dwójka 2021_03_04 Rozmowy po zmroku.mp3 Rozmowa o Henryku Strengu / Marku Włodarskim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Jego biografia pełna jest dziur i tajemnic. Nic nie wiemy o dzieciństwie, niewiele o rodzinie, trochę o edukacji (u Fernanda Légera) i przedwojennym życiu. Urodził się we Lwowie, w żydowskiej rodzinie, jako Henryk Streng, zmarł w powojennej Warszawie jako Marek Włodarski. Jego sztuka powstawała na pograniczu kultur i w cieniu zagłady. Sprzed wojny pozostały obrazy, wybitne dzieła modernizmu, w których zaklęty jest przedwojenny Lwów - nowoczesna, ale też pełna kontrastów metropolia i wielokulturowe miasto pogranicza. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski" a my zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o artyście, którego losy zapisane są w obrazach.

Gośćmi audycji byli historycy sztuki: Renata Piątkowska - główna kuratorka zbiorów w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Piotr Słodkowski - kurator wystawy "Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski". 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 4.03.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Dziedzictwo" - metakomentarz do wystawy stałej Muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:00
- Pomysł, żeby upamiętnić w Muzeum wybitnych, polskich Żydów istniał już od początku, gdy trwały prace nad wystawą stałą, czyli 15 lat temu - opowiadała w Dwójce dr Tamara Sztyma, kuratorka galerii "Dziedzictwo" w ponownie otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

POLIN Music Festival w tym roku online

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 10:00
- Podczas festiwalu podróżować będziemy po sporej części Europy. Muzyczna podróż wiodła będzie ze Szwajcarii, przez Belgię, Polskę, Ukrainę aż do Stanów Zjednoczonych - mówił w Dwójce Kajetan Prochyra, kurator tegorocznego POLIN Music Festival.
rozwiń zwiń