"Tu Muranów". Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 10:00
- Siłą tej wystawy jest to, że zaczynamy od przedmiotów, z którymi każdy z nas może się zidentyfikować - opowiadała w Dwójce Joanna Fikus o najnowszej, długo wyczekiwanej ekspozycji w Muzeum POLIN.
Widok na Muranów
Widok na MuranówFoto: NAC/Siemaszko Zbyszko

Posłuchaj
16:19 _PR2_AAC 2020_06_26-09-35-03.mp3 Rozmowa o "Tu Muranów", wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Poranek Dwójki)

 


Pawilon Mies van der Rohe 1200.jpg
"Szukanie wspólnych słów". Dźwięk i architektura według Katarzyny Krakowiak

"Tu Muranów", ta wielowymiarowa opowieść o warszawskiej dzielnicy, rozpoczyna się w XVIII wieku, kiedy poznajemy pewnego Wenecjanina tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przygotowana wystawa jest podróżą w czasie, podczas której widz poznaje dzieje tej części stolicy.

- Pomysł na tę wystawę wziął się z zachwytu. Prof. Jacek Leociak zachwycił się obiektami, które zostały odnalezione podczas badań archeologicznych związanych z budową muzeum - wspominała Joanna Fikus. - Te przedmioty są niezwykłe. To są niekiedy ułamki, czasami trudno powiedzieć, czym one są. Ale mają w sobie wielką siłę, dlatego że są bardzo osobiste, uruchamiają wyobraźnię. Może to być guzik, może to być łyżka, w którą wrósł korzeń drzewa – mówiła Joanna Fikus.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Beata Chomątowska (współautorka scenariusza wystawy, autorka książki "Stacja Muranów", prezeska Stowarzyszenia Stacja Muranów)  oraz Joanna Fikus (kierowniczka działu wystaw muzeum POLIN)

Data emisji: 26.06.2020

Godzina emisji: 9.30


reklama

Czytaj także

Polacy i Żydzi. Tysiąc lat wspólnego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 12:00
– Chcieliśmy sprawdzić, ile pamiętają Polacy w miejscowościach, w których jeszcze przed wojną Żydzi stanowili nawet 70 procent mieszkańców – mówiła w Dwójce Zosia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich, które zorganizowało mobilną wystawę "Muzeum na kółkach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przyszła sama Nieskończoność, by popatrzeć w mą zieloność". "Łąka"Leśmiana na skwerze przy Polin

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:55
9 czerwca w Muzeum Polin otwarta została plenerowa instalacja inspirowana wierszem "Łąka" Bolesława Leśmiana. Organizatorki instalacji zapowiadały, że to projekt, który pobudzi wszystkie zmysły.
rozwiń zwiń