Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 22:00
- To już moja trzecia książka. Wiele lat temu wydano scenariusze, w zeszłym roku ukazała się autobiografia "Wodzirej i inni", teraz debiutuję w gatunku z wyższej półki, to coś zupełnie innego. Sztuki i scenariusze opierają się na dialogu, innym typie wyobraźni niż opowiadania - mówił w Dwójce Feliks Falk.
Feliks Falk
Feliks FalkFoto: Cezary Pecold/Forum

Zamknięcie twórczej biografii

O opowiadaniach zawartych w tomie "Gmach" znakomity reżyser, scenarzysta, malarz i grafik opowiedział w tym wydaniu audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku". - Dobrze się czuję jako dojrzały debiutant, brakowało mi tego, to jest zamknięcie mojej twórczej biografii. To są opowieści pisane w różnym czasie, pierwszą z nich zacząłem pisać ponad 40 lat temu, to miała być powieść. Jednak jestem krótkodystansowcem, w opowiadaniu na kilkudziesięciu stronach mogę zawrzeć pewne przesłanie czy metaforę, którą w literaturze bardzo lubię - powiedział rozmówca Jakuba Kukli.

Dzieje się jak w filmie

Kto zajrzy do tych snutych przez wybitnego twórcę opowieści prawdopodobnych i prawdziwych, ten trafi do świata, w którym znajdzie znane z autopsji doświadczenia. Poczuje absurd dnia codziennego. Ugryzie go sumienie. Nie będzie jednak poddawany ciężkim rekolekcjom. Najważniejsze przecież, aby historie były ciekawe. "Gmachem" rządzi Autor, który umie opowiadać. Proza jak współczesna przypowieść. Zaskakująca alegoriami i iluzorycznym realizmem. "Gmach" ma swoich kafkowskich bohaterów i surrealne rekwizyty. Jest w nim i śmieszno, i straszno. Tu dzieje się jak w filmie.

Oto osiemnaście opowieści uzupełnionych grafikami wykonanymi przez Feliksa Falka. Sprawdźcie, jak żyje się w gmachu, jakie kościotrupy kryją się w szafach, co zrobić, gdy przyjdzie do was zawiadomienie o waszej śmierci, i dowiedzcie się, dlaczego portier to bardzo niebezpieczna profesja.

[opis pochodzi od wydawcy]


Posłuchaj
28:00 2023_05_08 21_30_55_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Feliks Falk o swych opowiadaniach: dobrze się czuję jako dojrzały debiutant (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Feliks Falk (reżyser, scenarzysta, dramaturg, malarz i grafik)

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

"Wodzirej" - dojmujący obraz peerelowskiego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 05:40
45 lat temu, 24 lipca 1978 roku, odbyła się premiera filmu "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka. Obraz był miażdżącą metaforą życia w peerelowskiej rzeczywistości, w której wszystko załatwia się pod stołem, w związku z czym zanim obraz doczekał się premiery przez rok leżał na półce.
rozwiń zwiń