Prof. Teresa Walas: twórczość Szymborskiej jest rodzajem deklinacji miłości

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 22:00
- Miłość nie jest podstawowym tematem wierszy Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość jest rodzajem deklinacji miłości, pokazuje rozmaite przypadki, które wiążą się z miłością - mówiła w Dwójce prof. Teresa Walas, historyczka literatury i przyjaciółka noblistki.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: Tomek Sikora/Forum

O miłości w poezji Wisławy Szymborskiej

"Miłość szczęśliwa. Czy to jest normalne, czy to poważne, czy to pożyteczne - co świat ma z dwojga ludzi, którzy nie widzą świata?" - pisała poetka w wierszu z tomu "Wszelki wypadek".

W maju, nazywanym miesiącem zakochanych, rozmawialiśmy o miłości w poezji noblistki. - Wiersz "Przy winie" nasycony jest urodą miłości; że oto miłość stwarza nas: "Spojrzał, dodał mi urody, a ja wzięłam ją jak swoją". W gruncie rzeczy później w wierszach tych, takich powiedziałabym radosnych, część zawsze niesie ze sobą jakiś niepokój. Coś zaczyna pękać, ale na razie to zamykamy. Tak jest zresztą w słynnym wierszu "Nic dwa razy się nie zdarza". Wszystko jest dobrze, ale jednak już jest jakieś drobne zagrożenie - stwierdziła Teresa Walas.

Intymna relacja z Kornelem Filipowiczem

W audycji mówiliśmy także o uczuciu, które połączyło Wisławę Szymborską z pisarzem Kornelem Filipowiczem. "Byliśmy ze sobą dwadzieścia trzy lata. Nie mieszkaliśmy razem, nie przeszkadzaliśmy sobie. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" - opowiadała poetka w filmie dokumentalnym poświęconym Filipowiczowi.

Świadectwem tego, jak głębokie uczucie ich połączyło, są listy, które wymieniali między sobą, opublikowane w tomie "Najlepiej w życiu ma Twój kot". W jednym z nich poetka napisała: "Kornelu Nie Budzący Żadnych Zastrzeżeń! Bardzo tęsknię za Tobą. Rano jeszcze pół biedy, bo trzeba pracować, ale pod wieczór Twoja nieobecność staje się dramatyczna. Czy nie będziesz mieć nic przeciw temu, że będę o Tobie myśleć nadal? W.".


Posłuchaj
21:20 wszelkie wypadki wisławy 22.05.2023.mp3 O miłości w poezji Wisławy Szymborskiej (Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej/Dwójka)

 

Przypomnijmy, że obecny rok został przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Wisławy Szymborskiej z okazji przypadającej 2 lipca setnej rocznicy urodzin poetki.

***

Tytuł audycji: "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej" w cyklu Rozmowy po zmroku

ProwadziłaDorota Gacek

Goście: prof. Teresa Walas i prof. Bronisław Maj (historycy literatury, przyjaciele Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 22.05.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Kornel Filipowicz. "Dotrzeć do niewidocznej strony człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 05:40
- Najwyżej w nim cenię to, że bardzo ważył słowa, każde jego jedno słowo wypowiedziane i napisane ważyło tyle, co dziesięć słów kogoś innego - mówił w Polskim Radiu o swoim ojcu Marcin Filipowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:00
W audycji zajrzeliśmy do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.
rozwiń zwiń