Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 22:00
- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: SICILIA MARILLA / Olycom / Forum

Z radiowego archiwum

Podczas tego spotkania korzystaliśmy z naszego radiowego archiwum, w którym zachowały się niezbyt liczne wypowiedzi Wisławy Szymborskiej. Jak wszyscy wiemy, strzegła swojej prywatności i niezbyt chętnie zgadzała się na wywiady i publiczne opowieści o sobie i swoich wierszach.

W audycji sięgnęliśmy jednak nie tylko po takie nagrania. Przez wiele lat słuchaliśmy bowiem w radiu refleksji przyjaciół, znajomych, krytyków, pisarzy na temat twórczości autorki "Wszelkiego wypadku", a po śmierci poetki w 2012 roku - wspomnień o niej. I niektóre z tych wypowiedzi także przypomnieliśmy.

Bardzo "samoswoja"

Jak opowiadała Joanna Szczęsna, Wisława Szymborska była bardzo "samoswoja" jako poetka i jako osoba. - Potrzebowała dużo samotności, nie potrzebowała rytuałów codzienności, które ludziom ustawiają życie. Zaprzyjaźniony ze mną holenderski dziennikarz powiedział: ona jest bardzo holenderska - cytowała. - Jest jak holenderskie malarstwo. Lubi się przypatrywać detalom i różnemu oświetleniu, z różnych stron, z różnej perspektywy.

Radość pełna

"Cóż radośniejszego niż rozpoznanie wielkości? Może dlatego czytanie Szymborskiej, wielokrotne powracanie do jej wierszy dawnych i nowych daje tak dużo radości? Radości pełnej, nasyconej, niedającej się zredukować do żadnego innego uczucia, doznania" - pisał prof. Marian Stala.

Czytaj także:

Tej radości czytania Szymborskiej i spotykania się z nią poświęciliśmy pierwszą w Roku Wisławy Szymborskiej audycję. Usłyszeliśmy opowieści naszych gości, a byli nimi: Ewa Lipska, Teresa Walas, Joanna Szczęsna, Tadeusz Nyczek, Ireneusz Kania, Bronisław Maj, Stanisław Balbus, Anders Bodegaard, Michał Rusinek, Jarosław Mikołajewski, Tomasz Jastrun.


Posłuchaj
22:03 2023_01_16 21_29_36_PR2_Rozmowy_po_zmroku v1.mp3 Radość czytania. Wspominając Wisławę Szymborską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

"Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, ale i zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, wciąż zachwyca mistrzostwem" - możemy przeczytać w uchwale Senatu Rzeczpospolitej Polskiej ustanawiającej rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

2 lipca przypada setna rocznica urodzin noblistki. W Dwójce przygotowaliśmy cykl audycji "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej", przybliżający jej biografię i pokazujący różne aspekty twórczości poetki.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 16.01.2023

Godzina emisji: 21.30

djr/uk

Czytaj także

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystkie wiersze poetki zebrane w dwóch tomach

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:32
- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
rozwiń zwiń