Adam Bogoryja-Zakrzewski nagrodzony. Przypominamy jego reportaż "Anioł z Podkarpacia"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 10:00
Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa, przyznaną za całokształt pracy przez Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. W czwartkowy wieczór przypomnieliśmy jego reportaż p.t. "Anioł z Podkarpacia". To opowieść o człowieku z zespołem Downa, który postanawia odmienić życie innej osobie z niepełnosprawnością (z zanikiem podkorowym mózgu) i zebrać dla niej pieniądze na budowę domu.
Adam Bogoryja-Zakrzewski
Adam Bogoryja-ZakrzewskiFoto: Tomasz Barański

Historia ta rozpoczyna się w przychodni zdrowia, w której Marcin Góral, 28-latek z zespołem Downa, odstępuje swoje miejsce Kamilowi Kielarowi. Gdy dowiaduje się, że Kamil mieszka z mamą w rozpadającej się chatce z przeciekającym dachem, a władze lokalne nie potrafią im pomóc, postanawia zebrać dla nich 100 tys. zł na budowę nowego domu.

Kamil Kielar z mamą Kamil Kielar z mamą

Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii "Złoty Prus", która przyznawana jest za całokształt dokonań dziennikarskich przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów nominowanym i laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa odbyła się 26 marca w Domu Dziennikarza w Warszawie.

Czytaj także: Dziennikarz Polskiego Radia laureatem Nagrody im. Bolesława Prusa

Reportażysta jest absolwentem ekonomii na Politechnice Szczecińskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. To laureat wielu nagród m.in. MELCHIORY 2006, KRRiT 2006, WSPÓLNA EUROPA 2006, Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu 2006 za reportaż pt. "Szlaufy - nieletnie na ulicy", Grand Prix KRRiT 2012 za reportaż radiowy "Nic się nie stało", Grand Prix Festiwalu Sztuki Faktu 2013 za reportaż telewizyjny "Spór o kładkę" oraz Grand Prix PiK 2023, nominowany do finału Prix Europa 2023 w Berlinie.

POSŁUCHAJ: "Anioł z Podkarpacia"-reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Justyna Piernik

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc

Czytaj także

"Klika", czyli niepełnosprawni dla niepełnosprawnych [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 22:13
W "Klice" – Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i ich przyjaciół granica między wolontariuszami, potocznie nazywanymi "fizycznymi", a podopiecznymi jest zatarta, bowiem każdy może dać drugiej osobie coś z siebie – uśmiech, swój czas, dobre słowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Grand PiK 2023 dla Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 09:15
Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał nagrodę Grand PiK 2023 za reportaż "Wyluzowana ciocia" podczas Konkursu Artystycznych Form Radiowych i Warsztatów Sztuki Radiowej w Bydgoszczy. Uhonorowany utwór został zgłoszony do konkursu przez Program 3 Polskiego Radia. Nagrodę Specjalną dostali Magda Skawińska i Maciej Kubera ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń