Tajemniczy wyznawcy Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 13:11
Rozpoznają się po cytatach, którymi się przerzucają. Hipnotyzujący urok pewnych słów i zdań wprawia ich w stan zbliżony do transu. Mówią, że jest ich niewielu, ale tak naprawdę – całe tysiące…
Audio
Tadeusz Konwicki, Warszawa 2009
Tadeusz Konwicki, Warszawa 2009Foto: Leszek Szymański/PAP

Kim jest konwicczyk? To nie tylko ten, kto zna książki Tadeusza Konwickiego, powraca do nich, umie się przerzucać cytatami. To potrafi, jak bezlitośnie przypomniał w Dwójce prof. Bronisław Maj, byle historyk literatury. – My naprawdę żyliśmy tymi tekstami, nagle znaleźliśmy język, który wyrażał to, co jest najistotniejsze dla nas, znaleźliśmy kogoś, kto znalazł słowa do opisania tego, co czujemy, za czym tęsknimy – mówił krakowski poeta i krytyk, wynalazca nazwy "konwicczyk". Prof. Tadeusz Lubelski przypomniał natomiast cechy wyróżniające świat (nie tylko literacki) Tadeusza Konwickiego. – Sposób mówienia i bycia, w którym "lubienie ludzi” łączy się z poczuciem humoru, ze sceptyczną ironią, ale co jakiś czas jest zastępowane przez ton bardzo poważny.
- Niewątpliwą pozytywną cechą mojego, powiedzmy oględnie, podeszłego wieku jest szalona wyrozumiałość i tolerancja. Kocham ludzi! Kłamię jak najęty. Nie, to znaczy: pewnych ludzi bardzo lubię. No, ale dla wszystkich jestem wyrozumiały, to też dobrze. Choć czasem miałbym ochotę mały obóz założyć i pewnych typków nauczyć trochę rozumu, ale szybko w sobie to gaszę… – mówił z wrodzoną sobie ironią i poczuciem humoru Tadeusz Konwicki w wywiadzie, którego udzielił rok temu Przemysławowi Kanieckiemu. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów tej niezwykłej rozmowy (złożyła się ona na książkę "W pośpiechu").
Fragmenty tej rozmowy zostały również przywołane w Dwójkowej audycji, do wysłuchania której zapraszamy. Powstała ona z okazji, przypadających 22 czerwca, 86. urodzin znakomitego pisarza i reżysera. O autorze "Sennika współczesnego” mówili: prof. Tadeusz Lubelski, Bronisław Maj i Małgorzata Terlecka-Reksnis. Audycję prowadzili Dorota Gacek i Przemysław Kaniecki.

Posłuchaj nagrań na temat Tadeusza Konwickiego zgromadzonych w serwisie wolnaeuropa.polskieradio.pl.
 

Czytaj także

Rozmowy z mistrzem słowa i życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 14:00
29-latek rozmawia z 85-latkiem o popkulturze, mediach, gołębiach, partyzantce i komunizmie, o życiu i o śmierci. To książka, która wymaga skupienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki: niech się Bóg martwi, nie ja

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 22:00
Znakomity prozaik i reżyser, który obchodzi w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny, dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
rozwiń zwiń