Tajemnicze teksty ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 11:59
Ogrodzona przestrzeń, w której dzieją się sprawy niezwykłe. Miejsce pierwotnego szczęścia, w którym wszystko, nawet nieład, ma swoje znaczenie.
Audio
Tajemnicze teksty ogrodów
Foto: FR Antunes/Flickr, lic. CC

Gdybyśmy lepiej i mądrzej patrzyli,

Jeszcze kwiat nowy i gwiazdę niejedną
W ogrodzie świata byśmy zobaczyli.

Cz. Miłosz, "Nadzieja", fragm. z cyklu: "Świat (Poema naiwne)"
Pozostający na pograniczu natury i cywilizacji ogród jest jednym z najbardziej intrygujących tekstów kultury. Zatem: przestrzenią złożoną ze znaków – elementów przyrody przede wszystkim, ich układu, kompozycji – będących nośnikami wielu znaczeń. Jak pisał w swojej książce "Ogrody romantyków" Ryszard Przybylski, a co przypomniała w Dwójkowej audycji Dorota Gacek, przechadzka po ogrodzie może być swoistą egzegezą, odczytywaniem sensów zaszczepionych przez tych, którzy ogród stawiali.
– W ogrodzie materią sztuki są przede wszystkim żywe rośliny – mówił prof. Krzysztof Mrowcewicz. – Obserwujemy tu napięcie sztuki i natury. Sztuka zmaga się tu z naturą, choć można się zastanawiać, kto kogo tak naprawdę naśladuje.
W audycji była mowa o tym, jakie idee leżą u podłoża powstania najsłynniejszych ogrodów, jaka jest ich kompozycja, symbolika, jaka wiedza jest przydatna, aby umieć zrozumieć i przeczytać dany ogród. Zostały omówione losy niektórych twórców ogrodów, a nasi goście opowiadali o swoich ulubionych ogrodach w Polsce i Europie.
Rozmówcami Doroty Gacek byli: Barbara Werner, historyk sztuki, która jest odpowiedzialna za ogród w Łazienkach Królewskich, jest także wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Krajobrazu Kulturowego ICOMOS IFLA (wcześniej Komitet Ogrodów Historycznych), oraz prof. Krzysztof Mrowcewicz – historyk literatury i kultury, wydawca poezji polskiego baroku, eseista, autor książki "Małe folio" nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, gdzie pisze m.in. o słynnym Hortus Palatinus w Heidelbergu.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Czytaj także

Najlepszy sposób na podróże w czasie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 08:08
Spojrzeć na krajobraz, układ dróg i drzew, jako na tajemniczy palimpsest, który odsłoni ukryty pod warstwami epok obraz przeszłości: imiona, twarze, zapomniane znaczenia.
rozwiń zwiń