"Z narkotycznego upojenia wychodzi się z obciętym językiem"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 23:00
- Po pierwszym kontakcie z pejotlem Witkacy twierdził, że może umrzeć spokojnie, bo widział tamten świat. Oczywiście nigdy później już tak wspaniałej iluminacji nie doznał - mówił w Dwójce krytyk Jan Gondowicz podczas dyskusji o narkotycznych doświadczeniach pisarzy.
Audio
  • Sztuka na haju - dyskusja wokół eseju Ernsta Jüngera
psychodeliczny obraz Witkacego
psychodeliczny obraz WitkacegoFoto: Michał Nowak

Charles Baudelaire twierdził, że to środki potęgowania osobowości. Walter Benjamin określał je mianem literaturorodnych. Z kolei Ernst Jünger w swoim eseju "Przybliżenia. Narkotyki i upojenie" pisał, że to jedyna metoda kontaktu ze sferą duchową w świecie konsumpcji. Większość "eksperymentujących" pisarzy traktowało je jako mityczny klucz do innego świata. Paradoksalnie żaden, jak zwracał uwagę prof. Przemysław Czapliński, nie był w stanie przekazać, co tak naprawdę zobaczył "po drugiej stronie".

- Pisanie o doświadczeniach narkotycznych działa w dwie strony. Odsyła nas do czegoś, co niewątpliwie miało miejsce, ale też ukazuje niemożność językowego oddania tych doświadczeń - mówił gość Michała Nowaka. Czapliński zauważa, że większość relacji z doświadczeń narkotycznych albo pozostaje po stronie bełkotu, albo - po przełożeniu na język komunikatywny - staje się osobistym wyobrażeniem twórcy na temat tego, jak mógł wyglądać jego narkotyczny odlot. - To trochę tak, jakby ktoś po upojeniu narkotycznym wychodził na drugi brzeg z obciętym językiem - dodawał.

W dyskusji na temat wpływu narkotyków na literaturę i ich kulturowego znaczenia udział wzięli: prof. Wojciech Kunicki - germanista, literaturoznawca, tłumacz książki "Przybliżenia. Narkotyki i upojenie" Ernsta Jüngera; prof. Lech Sokół - historyk dramatu i teatru, witkacolog; Tomasz Piątek - pisarz, autor "Heroiny"; Jan Gondowicz - krytyk literacki, tłumacz, znawca literatury francuskiej; prof. Przemysław Czapliński - historyk literatury; dr Janusz Koczberski - psycholog, certyfikowany specjalista terapii uzależnień.

Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Michał Nowak.

Czytaj także

Historia jednego zdjęcia: autoportret Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:31
Niemal wszystkie autoportrety Witkacego są zagadkowe. Na jednym z nich, wykonanym w latach 1915 -1917 artysta przedstawił siebie wraz z czworgiem swoich własnych lustrzanych odbić. Poznaj fascynującą historię tego zdjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie istniałaś w ogóle, koteczko"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 09:00
Listy Witkacego i jego żony Jadwigi to fascynująca opowieść o specyficznym związku, historia romansów i miłości, ale i zapowiedź nadciągającej katastrofy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy nie chciał, byś je czytał. Co jest w tych listach?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:00
W jednym z listów błagał żonę, by te listy (łącznie ponad tysiąc dwieście) spaliła. Bał się podobno biograficznego podejścia do swojej twórczości.
rozwiń zwiń