Witkacy nie chciał, byś je czytał. Co jest w tych listach?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:00
W jednym z listów błagał żonę, by te listy (łącznie ponad tysiąc dwieście) spaliła. Bał się podobno biograficznego podejścia do swojej twórczości.
Audio
Stanisław Ignacy Witkiewicz, z serii dwudziestu jeden min
Stanisław Ignacy Witkiewicz, z serii dwudziestu jeden minFoto: fot. mat. prasowe

W przedmowie do "Pożegnania Jesieni" napisał nawet: "Babranie się w autorze a propos jego utworu jest niedyskretne, niestosowne, niedżentelmeńskie. Niestety każdy może być narażony na tego rodzaju świństwo".
Właśnie ukazał się ostatni tom listów artysty. Znamy już całość korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza. Czy Witkacy-artysta nie został teraz trochę przesłonięty przez Witkacego-człowieka? Bo był postacią zupełnie niezwykłą.
- Jest w tym trochę prawdy, że dzięki tej korespondencji, która odsłania wiele sekretów jego życia, staje się dla nas o wiele ciekawszy, niż pisarz, malarz, filozof - mówił profesor Janusz Degler, który uzupełnił listy Witkacego przypisami.
O Stanisławie Ignacym Witkiewiczu dyskutowali również Anna Żakiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie i pisarz, tłumacz Jan Gondowicz.
>>> Krystian Lupa odpowiedział w audycji, na pytania z Kwestionariusza Prousta >>>
Audycję "Życie na miarę literatury" przygotowali Dorota Gacek i Andrzej Franaszek

usc

Czytaj także

Witkacy - samobójstwo po inwazji Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:03
W obliczu ostatecznej katastrofy - po napaści na Polskę przez Niemców z jedne i przez Sowietów z drugiej strony - Stanisław Ignacy Witkiewicz widział dla siebie tylko jedno wyjście. 18 września 1939 popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie istniałaś w ogóle, koteczko"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 09:00
Listy Witkacego i jego żony Jadwigi to fascynująca opowieść o specyficznym związku, historia romansów i miłości, ale i zapowiedź nadciągającej katastrofy.
rozwiń zwiń