Złoty medal dla Kazimierza Wierzyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 21:00
Od złotego medalu w konkursie literackim IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928, przez Skamandra, po życie na emigracji. W Dwójce przypomnieliśmy twórczość Kazimierza Wierzyńskiego - cenionego poety i prozaika.
Audio
  • Prof. Beata Dorosz i Piotr Matywiecki opowiadają o twórczości Kazimierza Wierzyńskiego (Strefa literatury/Dwójka)
Kazimierz Wierzyński, 1928 r.
Kazimierz Wierzyński, 1928 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Kazimierz Wierzyński zmarł w Londynie na zawał serca tuż po przygotowaniu do druku swego ostatniego tomu poetyckiego pod tytułem "Sen mara". Biografia Wierzyńskiego jest charakterystyczna dla pewnej części inteligencji polskiej XX wieku, wyznaczyły ją w pewien sposób dwie wojny światowe. W okresie międzywojennym związany był z Warszawą, po roku 1939 - pozostał na emigracji.

W tym roku, w sierpniu, mija 120. rocznica urodzin Kazimierza Wierzynskiego. 13 lutego minęła 45. rocznica jego śmierci. W "Strefie literatury" o życiu i twórczości autora "Wiosny i wina" Joanna Szwedowska rozmawiała z Piotrem Matywieckim i prof. Beatą Dorosz.

jp/mc

Czytaj także

Prywatne słowa Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:15
Jeden z najznakomitszych polskich eseistów XX wieku, twórca o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, człowiek wielu kultur i wielu języków, tłumacz... W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o Jerzym Stempowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Górale bez kiczu. "Sklep" Antoniego Kroha

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:26
– Włożyłem bardzo wiele wysiłku, by nie podmalowywać. Pisać tak, jak pamiętam – opowiadał w Dwójce Antoni Kroh o swojej, na nowo wydanej, słynnej książce "Sklep potrzeb kulturalnych”. Prawdziwej opowieści o Podhalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryzykant na skraju przepaści. Jan Józef Szczepański

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:00
– Żył cały czas na krawędzi ryzyka, z wiedzą o tym, że śmierć jest odroczona. W kilku opowiadaniach wspominał swój upadek ze szczytu Łomnicy, który niemal zakończył się śmiercią – mówiła w Dwójce Iwona Smolka w 95. rocznicę urodzin pisarza.
rozwiń zwiń