Barańczak w przekładach ścigał się z oryginałem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 20:00
- Niektórzy twierdzą, że czasami przesłaniał tłumaczony tekst. Nie zgadzam się z tym - mówił Antoni Libera, który w Dwójce wspominał zmarłego poetę.
Audio
  • Wspomnienie o Stanisławie Barańczaku (Strefa literatury/Dwójka)
W grudniu 1981 roku Stanisław Barańczak - działacz opozycyjny - stał się z konieczności poetą emigracyjnym, poetą-wygnańcem
W grudniu 1981 roku Stanisław Barańczak - działacz opozycyjny - stał się z konieczności poetą emigracyjnym, poetą-wygnańcemFoto: PAP/Maciej B. Brzozowski

- Uważam, że poeta tej miary co Barańczak, ma prawo do odciśnięcia swojego piętna na przekładzie - podkreślał Antoni Libera. - Jego twórczość translatorską traktuje jako ważną część jego dorobku poetyckiego - dodawał.
Zmarłemu 26 grudnia twórcy zawdzięczamy m.in. doskonałe tłumaczenia dzieł Szekspira, Dantego, czy wierszy wielu znakomitych amerykańskich poetów. W audycji "Strefa literatury" Tadeusz Nyczek przywoływał anegdotę, w której włoscy miłośnicy opery z uznaniem wyrażali się o jego przekładzie libretta  "Wesela Figara", uznając je za o wiele dowcipniejsze i barwniejsze od oryginału.

W swojej poetyckiej twórczości Barańczak, zdaniem Nyczka, charakteryzował się niejednoznacznością i godzeniem ze sobą pozornie sprzecznych założeń. - On uważał, że siła emocji jest wtedy prawdziwa, gdy jest okiełznywana. Gdziekolwiek się przetnie jego twórczość społeczną, to jest ona zawsze równoważona metafizyką. Coś publicznego jest zawsze u niego bardzo prywatne - tłumaczył krytyk.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzenie:
Dorota Gacek i Anna Lisiecka
Goście:
Barbara Toruńczyk, Iwona Smolka, Antoni Libera, Tadeusz Nyczek, Janusz Drzewucki, Irena Grudzińska-Gross
Data emisji:
28.12.2014
Godzina emisji:
18.00

bch

Czytaj także

Żegnamy Stanisława Barańczaka. "Zapłacił straszną cenę za geniusz"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 13:00
- Degradacja cielesna związana z chorobą musiała być szczególnie okrutna dla osoby tak aktywnej i wybitnie utalentowanej - podkreślał Antoni Libera, wspominając zmarłego w Święta Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Barańczak nie żyje. Adam Zagajewski: jego życie było jak historia Hioba

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 19:50
Geniusz poezji, wielki tłumacz i działacz opozycji. Tak Stanisława Barańczaka wspomina jeden z jego przyjaciół - poeta i eseista Adam Zagajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Hartwig o Stanisławie Barańczaku: nie nadużywał sławy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 14:50
- Dla mnie Stanisław Barańczak był przede wszystkim poetą. Ta aura poezji z niego emanowała. Jak się go widziało, to widać było, że kryje się w nim coś bardzo cennego, poetyckiego - wspomina zmarłego poetka Julia Hartwig.
rozwiń zwiń