Jean Raspail ostrzega Europę jak Witkacy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 10:00
– "Obóz świętych" wpisuje się w tradycję książek-ostrzeżeń, podobnie jak "Nienasycenie" Witkacego – mówił prof. Maciej Urbanowski o powieści, którą czytamy w Dwójce.
Audio
  • "Obóz świętych" Jeana Raspaila. Prorocza wizja czy wyraz europejskich lęków? (Strefa literatury/Dwójka)
Wydany w 1973 r. Obóz świętych to późny debiut - Jean Raspail ukończył ją w wieku 47 lat
Wydany w 1973 r. "Obóz świętych" to późny debiut - Jean Raspail ukończył ją w wieku 47 latFoto: PAP/ABACA

Jean Raspail opowiedział fikcyjną historię o setkach tysięcy nędzarzy z Indii, którzy wsiedli na statki, by popłynąć do europejskiego raju. Katastroficzna powieść francuskiego pisarza już od 40 lat wywołuje skrajne reakcje krytyki. – To powieść-pamflet, dzieło wyraziste w swoich tezach światopoglądowych. Trudno czytać je obojętnie – zauważył prof. Maciej Urbanowski.

Piotr Kieżun z "Kultury liberalnej" przyznał, że czytał książkę z rosnącą złością. Zwrócił też uwagę na notkę na jej okładce. Jest tam napisane, że autor już w 1973 r. przewidział wydarzenia, które dziś w Europie dzieją się na naszych oczach. Goście audycji stwierdzili jednak, że "Obóz świętych" nie jest proroczą wizją - poza niektórymi fragmentami.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzenie: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: prof. Maciej Urbanowski (Uniwersytet Jagielloński), Piotr Kieżun ("Kultura liberalna")

Z nagrań archiwalnych: Jean Raspail (autor książki "Obóz świętych")

Data emisji: 31.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2015-06-01 12:25 Zgłoś
Jean Raspail opowiedział ... (cytat). Komentarz: Jean Respail, poprzez okoliczności swego zycia uznał, że może formułować uogólnienia w teorii kwestii społecznych, a nawet uczestniczyć w praktyce życia społeczeństw. Podobne stanowisko prezentował George B. Shaw, który będąc zupełnie niekompetentnym w sprawach społecznych uczestniczył w ich urzeczywistnianiu na rzecz różnorodnych "grup interesów", czerpiąc z tego różnorodne osobiste profity. O ile poglądy i stanowiska Jean(a) Raspail(a) mają wartość poglądów i stanowisk Witkacego (i zapewne "skończą" w podobny sposób jak Witkacy), o tyle postawy i działania G.B. Shawa wpisały się w "dzieło" ludobójstwa realizowanego w imie "światowej rewolucjii proletariackiej" modelu marksistowskiego, i zaowocowały realnym aktem "wielkiego głodu", którego doświadczyły społeczności zamieszkujące terytorium ZSRR lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Osobowością podobnego typu był brytyjski gen. Robert Baden-Powell (twórca scoutingu), który dzięki dobremu zbiegowi okoliczności tylko nie został włączony w moralnie naganne działania kreujące rzeczywistość Europy końca lat trzydziestych XX. wieku (sam nie był w stanie rozpoznać tych zagrożeń ze względu na szczególna formację swej osobowości). Wymienione wyżej osoby na leżą do klasy tzw. "genialnych dyletantów", które uwidaczniane są w czasach głębokich zawirowań w życiu społecznym narodów, i (nomen omen) współistniejących organicznie z teoriami tzw. "merkantylizmu" w teorii ekonomii.

Czytaj także

Czy Europejczycy chcą pomóc uchodźcom?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 12:44
– Komisja Europejska zrobiła krok w dobrą stronę. Zobaczymy, jak zareagują państwa członkowskie – mówił Rafał Kostrzyński, rzecznik Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hindusi zgubią Europę? Wizja Jeana Raspaila

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 19:00
W audycji "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty "Obozu świętych", książki określanej dziś mianem "proroczej". Czytał Marcin Bosak.
rozwiń zwiń