Czy Europejczycy chcą pomóc uchodźcom?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 12:44
– Komisja Europejska zrobiła krok w dobrą stronę. Zobaczymy, jak zareagują państwa członkowskie – mówił Rafał Kostrzyński, rzecznik Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ.
Audio
  • Rafał Kostrzyński o możliwościach rozwiązania problemu uchodźców w Unii Europejskiej (Puls świata/Dwójka)
Uchodźcy z Libii uratowani przez załogę statku Hessen, jednostki niemieckiej marynarki wojennej
Uchodźcy z Libii uratowani przez załogę statku "Hessen", jednostki niemieckiej marynarki wojennejFoto: PAP/EPA/SASCHA JONACK

W czwartek 14 maja agencje informacyjne donosiły o uratowaniu 1300 uchodźców z łodzi kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Libii. Ta grupa miała szczęście, ale tych, którzy utonęli, liczy się już w tysiącach. Jak powiedział prowadzący audycję Paweł Reszka: "Morze Śródziemne, które było kolebką cywilizacji, powoli zmienia się w morze naszego wstydu".

Jak można pomóc uchodźcom? Zgłoszone niedawno przez Komisję Europejską propozycje rozwiązania problemu spotkały się ze skrajnie odmiennymi opiniami poszczególnych krajów Unii Europejskiej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Reszka

Gość: Rafał Kostrzyński (rzecznik Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ)

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 17.15

mc/pg

Czytaj także

Ukraina to problem UE. Poważniejszy niż Grecja

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 19:00
- Szacuje się, że koszty zapaści Ukrainy są dla Europy o wiele większe niż kryzysu greckiego - zwrócił uwagę ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego biali policjanci zabijają Afroamerykanów?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 18:00
- Większość czarnych nie ma szans opuścić getta. Fatalne szkolnictwo uniemożliwia im awans społeczny. Ale zwykły policjant nie zna tej diagnozy - wyjaśniał Tomasz Zalewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelczycy wobec Etiopczyków. "Tu nie chodzi o rasizm"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:41
Pytanie o stosunek społeczności izraelskiej do etiopskich Żydów stało się szczególnie palące w ostatnich dniach, gdy Izraelem wstrząsnęły gwałtowne demonstracje Etiopczyków.
rozwiń zwiń