Rebelia. Jonathan Franzen o przyszłości książki

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 15:30
– Czytelnictwo stanowi coraz bardziej radykalną odpowiedź na dyskurs występujący w internecie i mediach społecznościowych – mówił w Krakowie amerykański pisarz.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Jonathana Franzena, gościa Festiwalu Conrada (Strefa literatury/Dwójka)
Jonathan Franzen podczas spotkania z czytelnikami na Festiwalu Conrada w Krakowie
Jonathan Franzen podczas spotkania z czytelnikami na Festiwalu Conrada w KrakowieFoto: materiały prasowe
To się czyta
tomasz borkowski - czyta w tpr-3.jpg
Upadek amerykańskiej rodziny. "Korekty" Jonathana Franzena

Choć Jonathan Franzen często pomstuje na nowe technologie, sprzedaż jego powieści jest żywym dowodem na to, że książka nie umarła. – Oczywiście, że nie. Nie jest nawet chora – ocenił twórca podczas Festiwalu Conrada. – Choć dziś mniej ludzi czyta, to czytają oni z większą intensywnością oraz wdzięcznością za to, że mają alternatywę, że nie muszą stymulować wyobraźni jedynie tym, co oferuje świat cyfrowy – powiedział.

Pisarz zwracał uwagę, że w przeciwieństwie do korzystania z cyfrowych mediów czytanie jest doświadczaniem, a to radykalnie różni je od "kompulsywnych pragnień otrzymania małego elektronicznego wstrząsu". Książki wprawdzie też mogą stać się nałogiem, lecz cechującym się zupełnie odmiennym wymiarem cielesnym.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Magdalena Miecznicka

Goście: Jonathan Franzen (amerykański pisarz, autor m.in. powieści "Korekta" i "Bez skazy"), Krzysztof Cieślik (do niedawna redaktor naczelny portalu Ksiegarnia.pl), Maciej Jakubowiak (szef działu mediów i internetu portalu Dwutygodnik.com)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/gs

Czytaj także

Dwójka i Festiwal Conrada idą pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 12:00
Gościem krakowskiego święta literatury jest m.in. tegoroczna zdobywczyni literackiego Nobla - reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Spotkamy się z nią także w Dwójce!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asli Erdoğan: urodziłam się wygnańcem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 16:12
- Swoje korzenie noszę w sobie. Każdy pisarz powinien się tego nauczyć - mówiła w Dwójce znakomita turecka pisarka i dziennikarka goszczącą na Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń