Stefan Żeromski - projekt totalny

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 19:47
20 listopada minęła 90. rocznica śmierci tego pisarza i społecznika, nazywanego przez wielu "sumieniem polskiej literatury".
Stefan Żeromski podczas pracy
Stefan Żeromski podczas pracyFoto: wikimedia/CC BY-SA 4.0

Współcześnie trudno chyba wyobrazić sobie autora, którego można byłoby tak nazwać i nie narazić na drwiny. A Stefan Żeromski był tak nazywany całkiem poważnie i tak też był traktowany, nie tylko w środowisku literackim czy przez wydawców. Na pewno miała na to wpływ zarówno jego twórczość, jak i postawa, cała działalność społeczna, kulturalna i polityczna. Trudno znaleźć dziedzinę życia intelektualnego, w którą by się aktywnie nie angażował. Organizował szkołę, ochronkę, biblioteki, gdy zaś wybuchła rewolucja 1905 r., organizował demonstracje i przemawiał na wiecach w Lublinie. Podczas strajków rolnych był negocjatorem między właścicielami majątków a służbą folwarczną.

O szczegółach pozaliterackiej działalności Stefana Żeromskiego i jej refleksach literackich opowiedzą w Dwójce prof. Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka opublikowanej niedawno książki "Stefan Żeromski. Spotkania", dr Anna Zdanowicz z Biblioteki Narodowej, zajmująca się m.in. recepcją pism Żeromskiego wśród jemu współczesnych, a także dr Wojciech Gruchała z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Remigiusz Okraska, redaktor naczelny "Nowego Obywatela" i portalu lewicowo.pl.

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (22.11) w godz. 21.30-22.30. Audycję poprowadzi Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc/ag

Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat i zgorszenie. Nieznana biografia Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 13:00
– W trakcie przygotowywania edycji listów Żeromskiego musiałem skonfrontować obiegową wiedzę o pisarzu z dokumentami. I doszedłem do wniosków zdumiewających – opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Jerzy Adamczyk, znawca twórczości i edytor sześciu tomów korespondencji autora "Wiernej rzeki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudskiego i Żeromskiego poróżniła niepodległość...

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 19:00
Czy można być jednocześnie inteligentem-idealistą i politykiem-pragmatykiem? Odpowiedź w audycji o burzliwych relacjach Piłsudskiego i Żeromskiego.
rozwiń zwiń