X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
Audio
  • Józef Mackiewicz jako krytyk literacki, publicysta i epistolograf (Strefa literatury/Dwójka)
Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory
Foto: Pixabay/B_Me

- Jako krytyk Polaków i polskiej emigracji wygłaszał poglądy do dzisiaj prowokujące i nonkonformistyczne - opowiadał gość Dwójki o ideach znakomitego prozaika. - Mackiewiczowi brakuje w Polakach ducha przekory i rewolucjonizmu, dostrzega natomiast myślenie stadne, lęk przed wychyleniem się w grupy - tłumaczył badacz.

W grudniu 2015 r. do polskich księgarń trafiły trzy nowe książki Józefa Mackiewicza - dwa tomy zbierające wypowiedzi publicystyczne drukowane w emigracyjnej prasie : "Wielkie tabu i drobne fałszerstwa" i "Szabla i pałka gumowa" oraz tom listów Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej do i od redakcji "Kultury".

Dzięki tym publikacjom dowiadujemy się m.in. o fascynującym zetknięciu się trzech osobowości: Jerzego Giedroycia, Barbary Toporskiej i, właśnie, Mackiewicza (eseje o demokracji autorstwa Toporskiej powinny być, mówił prof. Lewandowski, lekturą obowiązkową nie tylko dla każdego politologa). W audycji również o Mackiewiczu jako krytyku literackim: nastawionym na spór, choćby z Gombrowiczem. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: prof. Maciej Urbanowski i prof. Wacław Lewandowski (historycy literatury)

Data emisji: 10.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń