REKLAMA

Dostojewski - piąty ewangelista?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 14:00
Dylematy moralne i głębokie analizy filozoficzne to znak rozpoznawczy Fiodora Dostojewskiego. - Nie znam innego pisarza, będącego rodzajem Biblii - mówił tłumacz tekstów rosyjskiego autora Jacek Chmielewski.
Audio
  • Eksperci i artyści o fenomenie twórczości Dostojewskiego (Dwójka/Strefa literatury)
Fiodor Dostojewski
Fiodor DostojewskiFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

O Dostojewskim nigdy nie powiesz: "Nie mam z nim nic wspólnego". Z Dostojewskim każdy ma coś wspólnego, bo przecież nikt nie może być obojętny wobec własnej duszy - tak o Fiodorze Dostojewskim pisał Wasilij Rozanow.

- To fenomen, który nie ma analogii w żadnej innej kulturze. Myslę o renesansie filozoficznym, który stworzyły takie postacie jak Szestow, Rozanow, Bierdiajew. W gruncie rzeczy nie jest to nic innego, jak komentarz do Dostojewskiego. Tych filozofów nie byłoby w takim kształcie, gdyby nie było Dostojewskiego - mówi Jacek Chmielewski.

Podczas audycji w naszym studiu rozgorzała gorąca dyskusja na temat stosunku pisarza do innych nacji. W pewnym momencie goście poróżnili się w sprawie rzekomego antysemityzmu Dostojewskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Piotr Nowak (zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Kronos"), Jacek Chmielewski (tłumacz), Robert Papieski (tłumacz), Janusz Opryński (reżyser spektaklu "Bracia Karamazow", Łukasz Lewandowski (aktor)

Data emisji: 7.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mg/bch

Czytaj także

"Lato w Baden" – przeoczone arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 21:00
Tłumacz książki "Lato w Baden" Robert Papieski przyznaje, że przystępując do tłumaczenia powieści Leonida Cypkina, nic nie wiedział ani o samym autorze, ani o jego dziele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Gogol i mroki jego duszy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:20
Prawie 170 lat po rosyjskim pierwodruku w Polsce ukazał się zbiór listów Mikołaja Gogola pt. "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi".
rozwiń zwiń