X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Nowakowski. "Zdania jak mały wybuch"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:30
– Gawędy Benka Kwiaciarza były dla mnie pierwszym impulsem do pisania – mówił w archiwalnych nagraniu pisarz o inspiracjach i źródłach swojej twórczości.
Audio
  • Epitafium dla Marka Nowakowskiego (Strefa literatury/Dwójka)
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 , lipiec 2012 r.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki "Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 ", lipiec 2012 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

2 kwietnia minęła 81. rocznica urodzin zmarłego w maju 2014 r. Marka Nowakowskiego. Jednym z pierwszych dzieł twórcy był zbiór opowiadań "Benek Kwiaciarz", którego tytułowy bohater to postać autentyczna.

– Był wspaniałym gawędziarzem. Jego mówienie było twórczością. Mówił czystą warszawską cwaniacką gwarą, niezapomnianym językiem warszawskiej ulicy, mową starych, prostych warszawiaków, ludzi zwykłych, niewykształconych, a mających jakiś niezwykły słuch – wspominał pisarz.

Talent do "zestawiania słów i zdań, które działały na wyobraźnię jak mały wybuch" szedł u Benka w parze z czymś, co zdaniem Marka Nowakowskiego było znacznie ważniejsze - warszawski gawędziarz przedstawiał swoją postać w sposób daleki od typowej dla takich opowieści autokreacji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek

Goście: prof. Krzysztof Kosiński (historyk), Łukasz Orbitowski i Wojciech Chmielewski (pisarze), Muniek Staszczyk i Pablopavo (wokaliści, autorzy tekstów piosenek)

Z nagrań archiwalnych: Marek Nowakowski

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok bez Marka Nowakowskiego. Był "najwarszawściejszym z pisarzy"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 15:00
Tak kronikarza życia stolicy określił kiedyś prof. Andrzej Makowiecki. Marek Nowakowski zmarł rok temu 16 maja w Warszawie. Miał 79 lat. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień o twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Nowakowski. Kronikarz warszawskich rewirów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:00
W historii polskiej literatury zapisał się jako jeden z najważniejszych prozaików okresu powojennego. Jeszcze w maju tego roku czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią, książkę "Dziennik podróży w przeszłość"…
rozwiń zwiń