Marek Nowakowski. "Zdania jak mały wybuch"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:30
– Gawędy Benka Kwiaciarza były dla mnie pierwszym impulsem do pisania – mówił w archiwalnych nagraniu pisarz o inspiracjach i źródłach swojej twórczości.
Audio
  • Epitafium dla Marka Nowakowskiego (Strefa literatury/Dwójka)
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 , lipiec 2012 r.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki "Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 ", lipiec 2012 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

2 kwietnia minęła 81. rocznica urodzin zmarłego w maju 2014 r. Marka Nowakowskiego. Jednym z pierwszych dzieł twórcy był zbiór opowiadań "Benek Kwiaciarz", którego tytułowy bohater to postać autentyczna.

– Był wspaniałym gawędziarzem. Jego mówienie było twórczością. Mówił czystą warszawską cwaniacką gwarą, niezapomnianym językiem warszawskiej ulicy, mową starych, prostych warszawiaków, ludzi zwykłych, niewykształconych, a mających jakiś niezwykły słuch – wspominał pisarz.

Talent do "zestawiania słów i zdań, które działały na wyobraźnię jak mały wybuch" szedł u Benka w parze z czymś, co zdaniem Marka Nowakowskiego było znacznie ważniejsze - warszawski gawędziarz przedstawiał swoją postać w sposób daleki od typowej dla takich opowieści autokreacji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Elżbieta Łukomska i Dorota Gacek

Goście: prof. Krzysztof Kosiński (historyk), Łukasz Orbitowski i Wojciech Chmielewski (pisarze), Muniek Staszczyk i Pablopavo (wokaliści, autorzy tekstów piosenek)

Z nagrań archiwalnych: Marek Nowakowski

Data emisji: 3.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Rok bez Marka Nowakowskiego. Był "najwarszawściejszym z pisarzy"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 15:00
Tak kronikarza życia stolicy określił kiedyś prof. Andrzej Makowiecki. Marek Nowakowski zmarł rok temu 16 maja w Warszawie. Miał 79 lat. Zapraszamy do wysłuchania wspomnień o twórcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Nowakowski. Kronikarz warszawskich rewirów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:00
W historii polskiej literatury zapisał się jako jeden z najważniejszych prozaików okresu powojennego. Jeszcze w maju tego roku czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią, książkę "Dziennik podróży w przeszłość"…
rozwiń zwiń