Josef Škvorecký. "Miał to, czego nie mieli Hrabal i Kundera"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 13:30
- Czasem mam już dość światowego Kundery i funkcjonującego we własnym świecie Hrabala. Niekiedy mam ochotę przeczytać książkę pisarza, któremu w największej mierze udało się oddać czeskie doświadczenie XX wieku w takim świetle, w jakim postrzegają je sami Czesi. Škvorecký to pisarz narodowy – podkreślił Aleksander Kaczorowski.
Audio
  • Aleksander Kaczorowski, Andrzej Jagodziński i Danuta Sosnowska opowiadają o twórczości Josefa Škvoreckiego (Strefa literatury/Dwójka)
Josef kvoreck
Josef ŠkvoreckýFoto: PAP/CTK/Dusan Dostal

Jak powiedział polski tłumacz i eseista, Škvorecký - znany z takich książek, jak "Scherzo capriccioso" i "Tchórze" - jest dla Czechów klasykiem, poczytnym nawet bardziej niż Kundera czy Hrabal. Znany u czeskich sąsiadów pisarz nie cieszył się jednak nigdy dużą popularnością w Polsce.

- Škvorecký oficjalnie nie istniał dla polskich czytelników od 1969 roku, czyli od momentu, gdy wyemigrował za ocean. Tłumaczenia książek pisarza w latach 80. były dostępne tylko w drugim obiegu. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała w przypadku Hrabala, który funkcjonował na różne sposoby, także m.in. dzięki ekranizacjom. Popularność nie ominęła też Kundery, który w drugiej połowie lat 80. zaistniał jako pisarz światowy - dodał Aleksander Kaczorowski.

W nagraniu audycji posłuchamy również o początkach literackich Josefa Škvoreckiego, o tym, jak studiował medycynę, i jaka afera polityczna towarzyszyła wydaniu jego debiutanckiej książki "Tchórze".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Piotr Kofta

Goście: Aleksander Kaczorowski (eseista, tłumacz), Andrzej Jagodziński (tłumacz), Danuta Sosnowska (slawistka)

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 21.00

mz/mc


Czytaj także

David Foster Wallace. Kultowy nieboszczyk literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 19:00
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o twórczości autora m.in. książki "Rzekoma fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wywiad literacki, czyli o co nie pytać pisarza

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 12:05
- Żelazny wzorzec głupiego pytania to pytanie o inspirację - mówił w Dwójce pisarz Łukasz Orbitowski. - Pytań głupich nie ma, ale pisarz byłby głupi, gdyby na każde odpowiadał - zauważał literaturoznawca prof. Stanisław Bereś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poza Lemem nikomu nie udało się tego zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:00
- Odejście od tego, co Lem rozumiał jako science fiction, jest widoczne wszędzie. Wszystko poszło w czystą fantastykę, którą jest pisać znacznie wygodniej - podkreślała w Dwójce prof. Małgorzata Szpakowska.
rozwiń zwiń