Wywiad literacki, czyli o co nie pytać pisarza

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 12:05
- Żelazny wzorzec głupiego pytania to pytanie o inspirację - mówił w Dwójce pisarz Łukasz Orbitowski. - Pytań głupich nie ma, ale pisarz byłby głupi, gdyby na każde odpowiadał - zauważał literaturoznawca prof. Stanisław Bereś.
Audio
  • Sztuka wywiadu literackiego, czyli o co nie pytać pisarza (Strefa literatury/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Punktem wyjścia audycji była nowo wydana antologia rozmów z czołowymi pisarzami świata z "The Paris Review" zatytułowana "Sztuka powieści". O swoich doświadczeniach z wywiadem literackim opowiadał prof. Stanisław Bereś, współtwórca wywiadu rzeki z Tadeuszem Konwickim, Stanisławem Lemem i Andrzejem Sapkowskim. - Lem mówił trochę jakby wygłaszał kazanie na górze, nie potrzebował rozmówcy. Konwicki lubił zadziorność, żeby się z nim kłócić i przepychać. Za to Sapkowski tak dalece strzeże swojej prywtaności, że nie udało mi się dowiedzieć jaki ma światopogląd, co mi w dużej mierze uwaliło strategię książki - wspominał literaturoznawca.

O przygodzie ze Sławomirem Mrożkiem opowiadał krytyk literacki Szymon Kloska. - Przeprowadziłem z nim kiedyś sześciominutowy wywiad złożony niemal w całości z moich pytań, bo na wszystkie pisarz odpowiadał półsłówkami.

W audycji mówiliśmy również o pewnej irytującej manierze osób przeprowadzających wywiad, ale też o sztuczkach, które podnoszą temperaturę rozmowy. Jako przykład prof. Bereś podał swój wywiad z Markiem Krajewskim.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: prof. Stanisław Bereś (literaturoznawca), Szymon Kloska (krytyk literacki), Łukasz Orbitowski (pisarz)

Data emisji: 21.11.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

Kto tak naprawdę ukradł Niemcom literaturę?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 15:00
Z niemieckojęzycznymi pisarzami i tłumaczami rozmawialiśmy o kondycji współczesnej literatury Niemiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proza Kafki. "Nie czeka nas happy end"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:41
- Franz Kafka nie daje czytelnikowi nadziei na ocalenie. Jego twórczość to "gnoza bez wyjścia" - podkreślali goście "Strefy literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Foster Wallace. Kultowy nieboszczyk literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 19:00
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o twórczości autora m.in. książki "Rzekoma fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń