Szukamy przyczyn tycia książek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:28
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
Audio
  • Szukamy przyczyn tycia książek (Strefa literatury/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/ cooperr

Niegdyś rozmiar powieści był wprost funkcją ich epickiego, opisowego, wielowątkowego charakteru. Dziś - w epoce filmu, telewizji, internetu - trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy powieść może w ten sam sposób uzasadniać swoją grubość? A może liczba stron jest miernikiem literackiego prestiżu? A może książki nabierają ciała, bo są przedmiotem jakiejś walki konkurencyjnej? Jeśli tak, to z czym konkurują powieści, poza tym, że konkurują między sobą? W poszukiwaniu przyczyn "tyjących" książek nie bez znaczenia może być okoliczność, że obniżył się poziom redagowania w wydawnictwach. Może istnieje też współcześnie jakiś powód czysto merytoryczny, dla którego twórcy piszą grubsze powieści?

Do rozmowy o tyjących książkach Piotr Kofta zaprosił tłumacza Macieja Świerkockiego, wydawcę i krytyka literackiego Wojciecha Szota oraz pisarza i publicystę Krzysztofa Vargę.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Maciej Świerkocki (tłumacz), Wojciech Szot (wydawca i krytyka literackiego), Krzysztof Varga (pisarz i publicysta)

Data emisji: 9.04.2017

Godzina emisji: 17.00

mz

Czytaj także

Literatura 2016. Zachwyty i książki "nudne jak kefir"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 12:25
W minionym roku w "Czytelni" zrecenzowaliśmy 18 polskich i 22 zagraniczne książki. Czas na podsumowanie, czyli listę najlepszych pozycji oraz tych, których lekturę odradzamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nostalgia" Cărtărescu. "Wór ze wszystkim, co było na warsztacie"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:00
- Ta książka nosi wszystkie wady zbyt ambitnych debiutów. Stanowczo tu za dużo słów - mówił Piotr Kofta o zbiorze opowiadań Mircei Cărtărescu "Nostalgia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tove Jansson. Nieudana ucieczka z Doliny Muminków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 15:00
Nieudana - bo choć w audycji "Strefa lietratury" próbowaliśmy rozmawiać o dorosłej twórczości fińskiej pisarki, bez odnoszenia się do jej popularnej serii o Muminkach, to sympatyczne trolle ostatecznie zdominowały dyskusję.
rozwiń zwiń