Aleksander Dumas. Muszkieter literatury

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 19:30
- Był prawdziwym człowiekiem pióra potrafiącym na zamówienie napisać wszystko na każdy temat, i to na jutro - podkreślił Krzysztof Błoński, opowiadając o twórczości słynnego francuskiego pisarza.
Audio
  • Aleksander Dumas. Muszkieter literatury (Strefa literatury/Dwójka)
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Aleksandra Dumasa
Grafika na podstawie fotografii przedstawiającej Aleksandra DumasaFoto: wikimedia/domena publiczna

- Alexander Dumas, pisząc swoje powieści, musiał trzymać się pewnych reguł. Dobrym przykładem tutaj są "Trzej muszkieterowie", których tworzył w odcinkach do gazety. Taka forma pisania wymagała zasad, takich jak zawieszenie akcji na koniec odcinka czy też mieszanie tego, co komiczne, z tym, co poważne. Bo "Trzej muszkieterowie" nie są tylko powieścią akcji, przepełnioną żartobliwymi wątkami. Jest tu też miejsce na historię o nieszczęśliwej miłosci Atosa i o tym, co ona może zrobić z człowiekiem - dodał Krzysztof Błoński, który jest współautorem wydanego przez wydawnictwo Znak najnowszego tłumaczenia "Trzech muszkieterów".

W nagraniu audycji posłuchamy również o rozwijającym się dynamicznie w XIX-wiecznej Francji gatunku powieściowym, a także o tym, jaką rolę w tworzeniu książek przez Aleksandra Dumasa odegrał pewien francuski pisarz i historyk.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Krzysztof Błoński (tłumacz), profesor Andrzej Fabianowski (literaturoznawca), Jan Gondowicz (krytyk literacki)

Data emisji: 16.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/mc

Czytaj także

"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:30
– Antybohater nie jest postacią jednoznacznie negatywną, jest raczej postacią nieokreśloną – mówił literaturoznawca i historyk idei prof. Michał Januszkiewicz.
rozwiń zwiń