X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:30
– Antybohater nie jest postacią jednoznacznie negatywną, jest raczej postacią nieokreśloną – mówił literaturoznawca i historyk idei prof. Michał Januszkiewicz.
Audio
  • Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami" (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W ostatnim czasie obserwujemy swego rodzaju inwazję antybohaterów w literaturze, a przede wszystkim w filmie, gdzie ten typ postaci stał się bardzo popularny. – Myślę, że istotną wskazówką do rozumienia antybohatera jest sposób jego odbioru przez czytelników i widzów – stwierdził prof. Michał Januszkiewicz. – U odbiorcy antybohater nie budzi jednoznacznie negatywnych skojarzeń. Jest postacią napiętą pomiędzy postawami etycznymi, pomiędzy jego intencjami a tym, co mu wychodzi – dodał.

Antybohater jest łajdakiem, ale z dobrymi intencjami. Jeśli jest złodziejem, to przez przypadek, jeśli czyni zło, to wbrew sobie prof. Michał Januszkiewicz

Antybohater to jednak znacznie szersze pojęcie. Mieści się w nim zarówno bohater romantyczny, jak i XX-wieczny everyman. Antybohaterami są zarówno Franek Dolas oraz wojak Szwejk, jak i mafioso Michael Corleone, Don Kichot, Makbet, Kordian, Oniegin i baśniowa Królowa Lodu. Prawdziwy wysyp antybohaterów to początek XX wieku. Ta eksplozja była wynikiem szoku po pewnego rodzaju wielkiej kulturowej katastrofie.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: prof. Michał Januszkiewicz (literaturoznawca i historyk idei z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), Piotr Paziński (pisarz, eseista), Wojciech Chmielarz (pisarz, autor powieści kryminalnych)

Data emisji: 9.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szukamy przyczyn tycia książek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:28
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jazz w literaturze i literatura jak jazz

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 14:22
Jak literatura może się inspirować jazzem: czy tylko tematycznie, czy może również formalnie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść przygodowa. Zaczęło się od "prasowego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 16:00
– Prasa musi karmić samą siebie i karmić swoich czytelników – tłumaczył literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek przyczyny gwałtownego rozwoju literatury przygodowej w początkach XIX wieku.
rozwiń zwiń