Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:30
– Antybohater nie jest postacią jednoznacznie negatywną, jest raczej postacią nieokreśloną – mówił literaturoznawca i historyk idei prof. Michał Januszkiewicz.
Audio
  • Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami" (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

W ostatnim czasie obserwujemy swego rodzaju inwazję antybohaterów w literaturze, a przede wszystkim w filmie, gdzie ten typ postaci stał się bardzo popularny. – Myślę, że istotną wskazówką do rozumienia antybohatera jest sposób jego odbioru przez czytelników i widzów – stwierdził prof. Michał Januszkiewicz. – U odbiorcy antybohater nie budzi jednoznacznie negatywnych skojarzeń. Jest postacią napiętą pomiędzy postawami etycznymi, pomiędzy jego intencjami a tym, co mu wychodzi – dodał.

Antybohater jest łajdakiem, ale z dobrymi intencjami. Jeśli jest złodziejem, to przez przypadek, jeśli czyni zło, to wbrew sobie prof. Michał Januszkiewicz

Antybohater to jednak znacznie szersze pojęcie. Mieści się w nim zarówno bohater romantyczny, jak i XX-wieczny everyman. Antybohaterami są zarówno Franek Dolas oraz wojak Szwejk, jak i mafioso Michael Corleone, Don Kichot, Makbet, Kordian, Oniegin i baśniowa Królowa Lodu. Prawdziwy wysyp antybohaterów to początek XX wieku. Ta eksplozja była wynikiem szoku po pewnego rodzaju wielkiej kulturowej katastrofie.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: prof. Michał Januszkiewicz (literaturoznawca i historyk idei z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), Piotr Paziński (pisarz, eseista), Wojciech Chmielarz (pisarz, autor powieści kryminalnych)

Data emisji: 9.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Czytaj także

Szukamy przyczyn tycia książek

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:28
Według amerykańskich badań książki stały się w ostatnim piętnastoleciu grubsze o ok. 25%. Skąd ten pociąg do pisania grubych tomów? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz w literaturze i literatura jak jazz

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 14:22
Jak literatura może się inspirować jazzem: czy tylko tematycznie, czy może również formalnie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieść przygodowa. Zaczęło się od "prasowego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 16:00
– Prasa musi karmić samą siebie i karmić swoich czytelników – tłumaczył literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek przyczyny gwałtownego rozwoju literatury przygodowej w początkach XIX wieku.
rozwiń zwiń