"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
Audio
  • "Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen (Strefa literatury/Dwójka)
Jane Austen
Jane AustenFoto: flickr/domena publiczna

Jane Austin Przyjaźń czy kochanie 1200_660.jpg
Geniusz Jane Austen na dużym ekranie

Jane Austen (1775-1817) taki dawała przepis na dobrą opowieść: "dobrze wybrać osoby, zebrać je w miejscu, jakie mi jest najbliższe - trzy, cztery rodziny gdzieś na wsi - to jest właściwy materiał dla pisarza". – Jednak w tę glinę, z której lepiła swoje postacie, trzeba było jeszcze wlać życie. I to jest jej tajemnica. Te postacie żyją, a to, co mówią, dotyczy nas do dzisiaj – powiedziała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Z powodu tej uniwersalności już za życia inni pisarze porównywali Jane Austen do Szekspira. I choć dzięki temu jej dzieła przetrwały do dziś, niewiele wiemy o losach samej autorki. – Jane Austen łączy się z nami bardziej przez swoje książki, niż przez swoją biografię. Jej życie było właściwie wyzbyte jakichkolwiek wielkich wydarzeń – zauważyła anglistka.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, która jest nie tylko biografką Jane Austen, lecz także tłumaczką jej dzieł, wyznała jednak, że na studiach raczej lekceważyła angielską autorkę, a pierwszą jej książkę czytała nie dlatego, że chciała, lecz dlatego, że musiała.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Anna Przedpełska-Trzeciakowska (tłumaczka prozy Jane Austen, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse"), Agnieszka Łowczanin (anglistka), Eliza Kącka (literaturoznawczyni), Agnieszka Pokojska (anglistka)

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Czytaj także

Jane Austen porównywano do Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 23:00
- Ekranizacje jej powieści wrzuca się do kategorii "komedia romantyczna". Ani komedia, ani romantyczna! Z całą mocą podkreślam, że to racjonalna, przemyślana i zdyscyplinowana proza - mówiła w Dwójce Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen i autorka wydanej właśnie książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz Jane Austen na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 20:17
- Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy Jane Austen jest świetną pisarką, to powinien zobaczyć film "Przyjaźń czy kochanie". W tych dialogach i w takim podaniu mierzymy się z jej fenomenem - mówi Eryk Ostrowski, historyk literatury.
rozwiń zwiń