X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 11:00
– Długo szukałam odpowiedzi na pytanie: dlaczego ta pisarka z prowincji w południowej Anglii jest do dziś czytana z dużym zainteresowaniem? I odpowiedź jest jedna: ta kobieta miała talent – mówiła anglistka Anna Przedpełska-Trzeciakowska, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
Audio
  • "Jej postacie żyją do dziś". 200 lat z Jane Austen (Strefa literatury/Dwójka)
Jane Austen
Jane AustenFoto: flickr/domena publiczna

Jane Austin Przyjaźń czy kochanie 1200_660.jpg
Geniusz Jane Austen na dużym ekranie

Jane Austen (1775-1817) taki dawała przepis na dobrą opowieść: "dobrze wybrać osoby, zebrać je w miejscu, jakie mi jest najbliższe - trzy, cztery rodziny gdzieś na wsi - to jest właściwy materiał dla pisarza". – Jednak w tę glinę, z której lepiła swoje postacie, trzeba było jeszcze wlać życie. I to jest jej tajemnica. Te postacie żyją, a to, co mówią, dotyczy nas do dzisiaj – powiedziała Anna Przedpełska-Trzeciakowska.

Z powodu tej uniwersalności już za życia inni pisarze porównywali Jane Austen do Szekspira. I choć dzięki temu jej dzieła przetrwały do dziś, niewiele wiemy o losach samej autorki. – Jane Austen łączy się z nami bardziej przez swoje książki, niż przez swoją biografię. Jej życie było właściwie wyzbyte jakichkolwiek wielkich wydarzeń – zauważyła anglistka.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska, która jest nie tylko biografką Jane Austen, lecz także tłumaczką jej dzieł, wyznała jednak, że na studiach raczej lekceważyła angielską autorkę, a pierwszą jej książkę czytała nie dlatego, że chciała, lecz dlatego, że musiała.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Anna Przedpełska-Trzeciakowska (tłumaczka prozy Jane Austen, autorka książki "Jane Austen i jej racjonalne romanse"), Agnieszka Łowczanin (anglistka), Eliza Kącka (literaturoznawczyni), Agnieszka Pokojska (anglistka)

Data emisji: 23.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jane Austen porównywano do Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 23:00
- Ekranizacje jej powieści wrzuca się do kategorii "komedia romantyczna". Ani komedia, ani romantyczna! Z całą mocą podkreślam, że to racjonalna, przemyślana i zdyscyplinowana proza - mówiła w Dwójce Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka powieści Jane Austen i autorka wydanej właśnie książki biograficznej "Jane Austen i jej racjonalne romanse".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geniusz Jane Austen na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 20:17
- Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy Jane Austen jest świetną pisarką, to powinien zobaczyć film "Przyjaźń czy kochanie". W tych dialogach i w takim podaniu mierzymy się z jej fenomenem - mówi Eryk Ostrowski, historyk literatury.
rozwiń zwiń