Wojna Faulknera z mitem amerykańskiego południa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 14:01
- Pisał wbrew mitotwórczym wyobrażeniom południa, wbrew arystokratycznej utopii pielęgnującej podziały rasowe i społeczne. Rozprawiał się z mitem, który mamy choćby w "Przeminęło z wiatrem" – mówił prof. Marek Paryż w przeddzień 120. rocznicy urodzin Williama Faulknera.
Audio
  • Wojna Faulknera z mitem amerykańskiego południa (Strefa literatury/Dwójka)

Lata 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych to czas nasilających się konfliktów na tle dyskryminacji rasowej. Południe USA pielęgnuje segregację, jego literatura uparcie krzewi mit zgodnego społeczeństwa, w którym każdy zna swoje miejsce. I biali plantatorzy osiadli w rodzinnych latyfundiach, i czarni wyrobnicy - wszyscy akceptują istniejący stan rzeczy. Faulkner burzy ten sielankowy obraz.  

- Próbuje rozprawić się z mitem amerykańskiego południa pokazując fasadowość tych wielkich rodzin, te wszystkie tragedie, które dzieją się na drugim planie: choroby psychiczne, kazirodztwo, niewolnictwo – powiedziała Justyna Morawska. - Ale, żeby się z tym mitem rozprawić musiał go pokazać. W pamięci czytelników ten obraz plantacji, wielkich domów i wielkich rodzin zostaje – podkreśliła.

Z kolei prof. Dariusz Lebioda zwrócił uwagę, że Faulkner prowadził korespondencję z wieloma osobami zaangażowanymi w zniesienie segregacji, dyskryminacji rasowej.

Z nagrania audycji dowiemy się, jak bardzo Faulkner był zaangażowany politycznie, ale też że jego poglądy były dość skrajne, przez co narażał się wielu sobie współczesnym. 

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Marek Paryż, prof. Dariusz Lebioda i Justyna Morawska

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 18.00

Ffotograficzny portret Williama Faulknera autorstwa Carla Van Vechtena (wikimedia/domena publiczna) Fotograficzny portret Williama Faulknera autorstwa Carla Van Vechtena (wikimedia/domena publiczna)

mko/bch

Czytaj także

Emily Dickinson. "Jedyny taki głos w amerykańskiej poezji"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 18:03
- Ze swoją umiejętnością kondensacji, jak również tajemniczością konceptu Emily Dickinson z całą pewnością zapisała się kartach literatury amerykańskiej jako bardzo wyjątkowa autorka - mówiła w Dwójce dr Agata Hołobut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irak jak Wietnam. Antywojenna opowieść Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 14:30
- Nic w tej książce nie wskazuje, że minęło 40 lat od tamtej interwencji. Powieść ta powiela klisze liberalnego myślenia o zaangażowaniu amerykańskim w Wietnamie - oceniał w Dwójce Piotr Kofta "Długi marsz w połowie meczu" Bena Fountaina.
rozwiń zwiń