REKLAMA

Dwie twarze lorda Byrona

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 15:56
Bezkompromisowy skandalista i buntownik metafizyczny, którego oskarżano o obrazoburstwo. Otwiera topos poetów wyklętych a prochów jego nie przyjęto do Westminster Abby w Londynie.
Audio
  • Dwie twarze lorda Byrona (Strefa literatury/Dwójka)
Lord Byron. Obraz pędzla Richarda Westalla
Lord Byron. Obraz pędzla Richarda WestallaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Bishop1200.jpg
Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

W poniedziałek 22 stycznia mija 230 rocznica urodzin Georga Byrona. Nie uważał się za romantyka - był jego wcieleniem. Sam identyfikował się z poezją oświeceniowego klasycyzmu, której mistrzem był Alexander Pope. Błyskawicznie osiągnął rozgłos i świetnie zarabiał drukując swoje utwory. Był jednym z pierwszych zawodowych pisarzy.

Polskie przekłady jego utworów choć piękne - obrosły już kurzem lat. Dzieła takie jak "Manfred", "Don Juan" domagają się przekładów nowych. W audycji o życiu, twórczości i polskich przekładach utworów Byrona opowiadali prof. Andrzej Fabianowski i prof. Wiesław Rzońca.

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Anna Lisiecka

Goście: prof. Andrzej Fabianowski i prof. Wiesław Rzońca

Data emisji: 21.01.2018

Godzina emisji: 20.30

mko/ag

Czytaj także

"Pojutrze". Paulina Wilk o miastach przyszłości i przyszłości w ogóle

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 12:57
- Świat miał zmierzać w dobrą stronę. Tymczasem po 2000 roku nastąpiło pewne pogubienie. Pojawił się komunikat: nic nie zależy od nas. Jesteśmy w rękach gigantycznych procesów globalnych - mówi w audycji "Strefa literatury" autorka książki "Pojutrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki na miarę. Co kryją polskie księgozbiory?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:14
- Powiedzmy dobitnie – ja mam problem z książkami - powiedział prof. Michał Kleiber, którego domowe księgozbiory mieliśmy okazję podejrzeć w "Spotkaniach po zmroku". 
rozwiń zwiń