Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Elizabeth Bishop (Strefa literatury/Dwójka)
Elizabeth Bishop
Elizabeth BishopFoto: Shutterstock/Olga Popova

Yeats1200.jpg
Celtowie i dużo sztuczności. "Eseje" W. B. Yeatsa

Tłumacz wierszy Bishop zwracał w Dwójce uwagę na ambiwalencję wpisaną w twórczość Amerykanki. Z jednej strony "swoista obiektywność" tych tekstów, które "starają się skupiać na przedmiotach, krajobrazach", z drugiej jednak "doskonałe skupienie". - Widać, jak bardzo jest zaabsorbowana sobą - podkreślał Andrzej Sosnowski.

Dlaczego to obiektywne rejestrowanie świata podszyte jest niepokojem i grozą? W jaki sposób "intensywność pisania" Bishop - skupienie na szczególe, tym, co realne - przechodzi u niej w niedosłowność i alegorię? W audycji mówiliśmy również m.in. o stosunku amerykańskiej poetki do takich twórców jak Philip Larkin, William Carlos Williams czy Robert Lowell. "Jestem całym sercem za ponurością i horrorami, ale nie można ich mieć drogą na skróty", pisała, nawiązując do wierszy jednego z nich. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Emily_Dickinson1200.jpg
Emily Dickinson. "Jedyny taki głos w amerykańskiej poezji"

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Krystyna Dąbrowska i Andrzej Sosnowski (poeci i tłumacze); z nagrań archiwalnych PR: Julia Hartwig (poetka, tłumaczka)

Data emisji: 14.01.2018

Godzina emisji: 20.00

Na początku ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się biografia Elizabeth Bishop "A Miracle for Breakfast" napisana przez Megan Marshall. Twórczości Bishop i jej przyjaźni z Lowellem poświęcony jest najnowszy numer "Literatury na Świecie". Znaleźć w nim możemy przekłady wierszy poetki, fragmenty jej prozy, korespondencji z Lowellem oraz książek Colma Toibina i Davida Kalstone'a.

jp/bch

Czytaj także

Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:45
– Imperatywem wewnętrznym eseju jest znak zapytania, ciągłe poddawanie w wątpliwość nawet własnych opinii – mówiła badaczka literatury Magdalena Chabiera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Conrad wyprzedzał o dekadę Jamesa Joyce'a i Wirginię Woolf"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:31
- Joseph Conrad jest najważniejszym z pisarzy brytyjskich. To on zapoczątkował wszystkie zmiany w widzeniu i opisywaniu świata oraz sposobie narracji - mówił w Dwójce prof. John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ufaj narratorom w powieściach Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:00
- W sześciu z siedmiu powieści, które do tej pory napisał, Kazuo Ishiguro korzystał z narracji pierwszoosobowej, co więcej czytelnik z biegiem czasu orientuje się, że narrator nie jest osobą, której należy we wszystko wierzyć - o pisarstwie tegorocznego laureata Nobla mówił w Dwójce dr Wojciech Drąg z Uniwersytetu Wrocławskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 16:57
Prof. Marta Wyka jest historyczką i krytyczką literatury, twórczynią i przez wiele lat kierowniczką Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorką "Dekady Literackiej" i "Nowej Dekady Krakowskiej".
rozwiń zwiń