X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:40
– Słowo "muzeum" wzięło się z greki od imienia Muzeusza, poety, który miał bardzo bliskie związki z muzami. Symbolizowało przede wszystkim poezję, ale i spotkanie – mówiła prof. Dorota Folga-Januszewska w audycji, którą poświęciliśmy znaczeniu galerii, muzeów i bibliotek w literaturze.
Audio
  • Muzeum w literackim świecie. Żywe czy skostniałe? (Strefa literatury/Dwójka)
Biblioteka w Trinity College w Dublinie
Biblioteka w Trinity College w DublinieFoto: Pixabay/Bonnybbx/dom. publiczna

– Wydaje się, że w języku greckim "museion" oznaczał na początku punkt widokowy z panoramą na Ateny, a także punkt spotkania, w którym można było wspólnie delektować się poezją, zarówno mówioną, jak i słuchaną. Potem znaczenie tego słowa się zmieniło, oznaczając miejsce, w którym uczony studiuje obiekt swoich badań, "poznaje rzeczy" – dodała prof. Folga-Januszewska.

W "Strefie literatury" odbyliśmy podróż po muzeach i galeriach, rozmawialiśmy o placówkach zakładanych przez arystokratyczne rody dla społeczeństwa w epoce braku państwowości i o tym, jak muzea określały elity intelektualne.

– Etapem obowiązkowym w edukacji polskiej szlachty była podróż włoska, czyli edukacyjna. W czasie takich podróży trzeba było poznać język, obyczaje, nauczyć się jazdy konnej i fechtunku, ale przede wszystkim zdobyć obycie w sztuce. Dla sztuki odwiedzano zwłaszcza Florencję. Muzea pod koniec XVI wieku otwierano tam dla edukacji estetycznej. Florencja była jej uosobieniem – tłumaczyła prof. Małgorzata Wrześniak.

W jaki sposób się dzisiaj korzysta z muzeów, a jak powstawały i czym się zajmowały w minionych wiekach? Jakie wizje przyszłości towarzyszyły ich zakładaniu? Więcej w zapisie audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Dorota Folga-Januszewska (wicedyrektor Muzeum-Pałacu w Wilanowie), prof. Dorota Kielak, kierująca katedrą modernizmu polskiego na UKSW, prof. Małgorzata Wrześniak kierowniczka katedry muzeologii w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa UKSW

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 20.00

at/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wakacje 1939 roku. Pisarze w cieniu zbliżającej się wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 08:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wyglądały - nie tylko z perspektywy literatów - ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń