Daniel Olbrychski: powiedziałem Wajdzie, że chyba zwariował

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:29
- Biję się w piersi, ale skąd miałem wiedzieć, że geniusz Wajdy i z tym się upora. Sztuka teatralna, kostiumowa i wierszem? Uważałem, że to kompletnie nie jest fotogeniczne i poniesiemy klęskę - mówił w Dwójce wybitny aktor 46 lat po premierze filmowej wersji "Wesela" według Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • 46 lat od premiery filmu "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy według dramatu Stanisława Wyspiańskiego (Strefa literatury/Dwójka)
Kadr z filmu Wesele Andrzeja Wajdy. Młoda para - Daniel Olbrychski i Ewa Ziętek
Kadr z filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. Młoda para - Daniel Olbrychski i Ewa ZiętekFoto: PAP/CAF

napoleon1200.jpg
"Popioły" Wajdy. Rozczarowanie Napoleonem w głębokim PRL

Mija właśnie 150. rocznica urodzin dramaturga, poety, twórcy nowoczesnego polskiego teatru, a także malarza. Utwory Wyspiańskiego należą do najważniejszych w historii polskiej dramaturgii i były inspiracją dla wielu twórców, nie tylko teatralnych. W styczniu 1973 roku w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się premiera "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

- "Pewnego dnia zrobię film z "Wesela". To jest dla mnie zupełnie jasne", tak na początku lat 60. zanotował Andrzej Wajda w swoim notatniku. To był też ciekawy okres – taki czas bez filmów troszeczkę, już po "Niewinnych czarodziejach" i "Samsonie". Andrzej Wajda ma kilka pomysłów, m.in. jeden z tych legendarnych projektów "Przedwiośnia", i wtedy też chodzi mu po głowie "Wesele". Wyspiański już wtedy był tak naprawdę duchowym patronem jego twórczości. Tylko że Wajda chciał, aby to był inny Wyspiański, żeby odejść od Wyspiańskiego teatralnego, i wydawało mu się, że takim najprostszym sposobem jest zrobienie współczesnego "Wesela" - opowiadała Katarzyna Wajda z Filmoteki Narodowej.

Na jednym z festiwali filmowych Andrzej Wajda został zagadnięty przez wielkiego Elię Kazana, jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina, co to za doskonały scenarzysta napisał mu scenariusz do "Wesela"...

Poza tym w audycji: jakie pomysły na uwspółcześnienie dramatu Wyspiańskiego mieli dwaj zaprzyjaźnieni z Wajdą pisarze: Andrzej Kijowski i Jerzy Andrzejewski? Dlaczego pierwotnie reżyser chciał zacząć zdjęcia od końca, czyli od chocholego tańca? Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Maja Komorowska, Ewa Ziętek, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak (aktorzy), Stanisław Radwan (kompozytor), Maciej Maria Putowski (scenograf), Katarzyna Wajda (krytyk filmowa)

Data emisji: 13.01.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/jp

Czytaj także

Wajda i Smarzowski kontra Wyspiański, czyli "Wesele" w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 08:50
9 stycznia 1973 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego otrzymało, nowe, filmowe życie. - Film Andrzeja Wajdy był dość wierną adaptacją tekstu, ale w historii polskiego kina jest jeszcze inne "Wesele" luźno odwołujące się do tekstu wieszcza - mówi dziennikarz filmowy Marcin Radomski
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspiański i uniwersalizm zrodzony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- Był artystą na wskroś międzynarodowym, ale gdyby wyjechał z Krakowa i zamieszkał np. na stałe w Paryżu, to nie tworzyłby tam tak wybitnej sztuki jak w Polsce – powiedział prof. Andrzej Szczerski.
rozwiń zwiń