Wajda i Smarzowski kontra Wyspiański, czyli "Wesele" w kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 08:50
9 stycznia 1973 roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego otrzymało, nowe, filmowe życie. - Film Andrzeja Wajdy był dość wierną adaptacją tekstu, ale w historii polskiego kina jest jeszcze inne "Wesele" luźno odwołujące się do tekstu wieszcza - mówi dziennikarz filmowy Marcin Radomski
Audio
  • O "Weselach" w polskim kinie (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Wesele Stanisława Wyspiańskiego przeniósł reżyser Andrzej Wajda. W filmie wystąpili m.in. Ewa Ziętek i Marek Perepeczko
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego przeniósł reżyser Andrzej Wajda. W filmie wystąpili m.in. Ewa Ziętek i Marek Perepeczko Foto: PAP/CAF

Czytaj także
wesele teatr katowice pap 1200.jpg
"Wesele" w teatrze. Spektakle, w których myśli się obrazem

To "Wesele" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. - O ile Andrzej Wajda interpretuje tekst Wyspiańskiego, skupia się na zbliżeniach i chocholim tańcu, o tyle Smarzowski opowiada o polskiej mentalności i polskiej rzeczywistości potransformacyjnej - tłumaczy ekspert.

W jaki sposób bigos i bułka z ogórkiem pomogły reżyserom opisać charakter Polaków? Czy ślady dramatu Wyspiańskiego odnajdziemy także w ostatnim filmie Marcina Wrony "Demon"? O tym m.in. w materiale Mateusza Gołębiewskiego.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 27.08.2017

Godzina emisji: 15.15

kul


Czytaj także

"Paryż może poczekać". Film, który chce się zjeść

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:00
- "Paryż może poczekać" to film-przewodnik po Francji. Nie tylko pieknie wygląda, ale też smakuje, a nawet uderza do głowy - ocenia dziennikarka filmowa Małgorzata Czop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość, śmierć i jedzenie. Szekspir od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 18:24
William Szekspir słynął ze słabości do deserów. W jego sztukach pojawia się około dwóch tysięcy odniesień do kulinariów, a słowo uczta pada blisko 100 razy.
rozwiń zwiń