Wyspiański i uniwersalizm zrodzony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- Był artystą na wskroś międzynarodowym, ale gdyby wyjechał z Krakowa i zamieszkał np. na stałe w Paryżu, to nie tworzyłby tam tak wybitnej sztuki jak w Polsce – powiedział prof. Andrzej Szczerski.
Audio
  • Dyskusja na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment Autoportretu z żoną Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Fragment "Autoportretu z żoną" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w KrakowieFoto: domena publiczna

- Siłą twórczości Wyspiańskiego jest jego umiejętność uniwersalizacji takich wątków, jak znaczenie historii pamięci, definiowanie zjawisk związanych ze śmiercią i życia. Jego dzieła są do odczytania na całym świecie – dodał gość Dwójki, z którym zgodził się również prof. Franciszek Ziejka.

- Artysta miał taką metodę pracy, że najpierw zaczynał od elementu osadzonego w rzeczywistości, a potem na jego podstawie przedstawiał uniwersalne zjawisko. Tak było na przykład przy tworzeniu "Klątwy". Choć akcja dramatu dzieje się w Gręboszowie, czyli miejscowości, z której pochodzili jego teściowie. Miejsce to jest tylko tłem do zarysowania relacji między księdzem a mieszkańcami wsi – dodał prof. Franciszek Ziejka.

Ponadto z nagrania audycji dowiemy się, w jakich okolicznościach Stanisław Wyspiański poznał swoją żonę, wysłuchamy rozmowy z Wojciechem "Sokołem" Sosnowskim - raperem i praprawnukiem Wyspiańskiego - a także poznamy szczegóły dotyczące wystawy prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Andrzej Szczerski (zastępca dyrektora MN w Krakowie), prof. UJ Franciszek Ziejka, Magdalena Laskowska (współkuratorka), Bartosz Haduch (aranżer ekspozycji) oraz raper Wojciech "Sokół" Sosnowski (praprawnuk Wyspiańskiego)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mc

Czytaj także

Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:00
– Wyspiański tworzył i żył pod nieustanną presją uciekającego czasu. Jak nikt inny odczuwał to, że czas dramatycznie się kurczy – mówiła Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie było w Krakowie takiego Wyspiańskiego"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:00
-  27 listopada 2017 w przeddzień rocznicy śmierci Wyspiańskiego odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej temu artyście - mówił Leszek Długosz o jednym z polecanych przez siebie kulturalnych wydarzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Artysta totalny"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 07:36
Od dziś można oglądać wystawę "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na ekspozycje poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego trafiło blisko 500 prac ze zbiorów Muzeum.
rozwiń zwiń