X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyspiański i uniwersalizm zrodzony w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:15
- Był artystą na wskroś międzynarodowym, ale gdyby wyjechał z Krakowa i zamieszkał np. na stałe w Paryżu, to nie tworzyłby tam tak wybitnej sztuki jak w Polsce – powiedział prof. Andrzej Szczerski.
Audio
  • Dyskusja na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment Autoportretu z żoną Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Fragment "Autoportretu z żoną" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w KrakowieFoto: domena publiczna

- Siłą twórczości Wyspiańskiego jest jego umiejętność uniwersalizacji takich wątków, jak znaczenie historii pamięci, definiowanie zjawisk związanych ze śmiercią i życia. Jego dzieła są do odczytania na całym świecie – dodał gość Dwójki, z którym zgodził się również prof. Franciszek Ziejka.

- Artysta miał taką metodę pracy, że najpierw zaczynał od elementu osadzonego w rzeczywistości, a potem na jego podstawie przedstawiał uniwersalne zjawisko. Tak było na przykład przy tworzeniu "Klątwy". Choć akcja dramatu dzieje się w Gręboszowie, czyli miejscowości, z której pochodzili jego teściowie. Miejsce to jest tylko tłem do zarysowania relacji między księdzem a mieszkańcami wsi – dodał prof. Franciszek Ziejka.

Ponadto z nagrania audycji dowiemy się, w jakich okolicznościach Stanisław Wyspiański poznał swoją żonę, wysłuchamy rozmowy z Wojciechem "Sokołem" Sosnowskim - raperem i praprawnukiem Wyspiańskiego - a także poznamy szczegóły dotyczące wystawy prac Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadził: Dawid Dziedziczak

Goście: Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Andrzej Szczerski (zastępca dyrektora MN w Krakowie), prof. UJ Franciszek Ziejka, Magdalena Laskowska (współkuratorka), Bartosz Haduch (aranżer ekspozycji) oraz raper Wojciech "Sokół" Sosnowski (praprawnuk Wyspiańskiego)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:00
– Wyspiański tworzył i żył pod nieustanną presją uciekającego czasu. Jak nikt inny odczuwał to, że czas dramatycznie się kurczy – mówiła Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie było w Krakowie takiego Wyspiańskiego"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:00
-  27 listopada 2017 w przeddzień rocznicy śmierci Wyspiańskiego odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej temu artyście - mówił Leszek Długosz o jednym z polecanych przez siebie kulturalnych wydarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Artysta totalny"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 07:36
Od dziś można oglądać wystawę "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na ekspozycje poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego trafiło blisko 500 prac ze zbiorów Muzeum.
rozwiń zwiń