Antoni Słonimski. Wspomnienie w 125. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:37
15 listopada przypada 125. rocznica urodzin Antoniego Słonimskiego. Z tej okazji w "Strefie literatury" przypomnieliśmy arcyciekawy życiorys pisarza, obfitujący zarówno w dramatyczne wydarzenia, kontrowersyjne decyzje i moralne dylematy, jak i niezliczoną ilość anegdotycznych sytuacji, które za każdym razem były przez mistrza satyry wykorzystywane do wykazania się genialnym dowcipem, świetną ripostą i złośliwą inteligencją. I choć sam o sobie lubił mawiać: "Bóg mi powierzył humor Polaków", w głębi duszy czuł się niedoceniany jako poeta.
Audio
  • Wspomnienia o Antonim Słonimskim (Strefa literatury/Dwójka)
Antoni Słonimski
Antoni SłonimskiFoto: NAC

Posłuchaj
23:40 [ PR2]PR2 (mp3) 13 listopad 2020 21_32_20v1.mp3 Wspomnienia o Antonim Słonimskim (Strefa literatury/Dwójka)

 

Gdy w 1951 roku po powrocie z Londynu do Polski Antoni Słonimski został zapytany przez dziennikarza: "Czy to prawda, że wrócił pan na dobre?", odparł: "Dlaczego zaraz na dobre? Powiedzmy: na średnie. A raczej na dobre i na złe".

Kolejne lata w życiu pisarza pokazały, jak prawdziwe były te słowa. Próby odnalezienia się w Polsce lat pięćdziesiątych, pisane wtedy utwory, podejmowane decyzje i działania spotykały się przez lata z krytyką środowiska intelektualnego. Jednocześnie trudno nie pamiętać o późniejszej działalności opozycyjnej pisarza, m.in. zainicjowaniu wraz z Janem Józefem Lipskim słynnego "Listu 34" i oficjalnej krytyce władzy w związku z antysemicką nagonką po marcu 1968 roku. Biografia Słonimskiego to także panorama historii Polski w jej najtrudniejszym okresie – od początku XX wieku aż po schyłek komunizmu. W jego życiorysie odzwierciedla się cała skomplikowana sytuacja środowiska literackiego w tamtym czasie: trudne wybory, ewolucja poglądów i postaw moralnych, stosunek do władzy, próby zyskania autonomii twórczej.

Zobacz: Wizyta starszego pana >>>>

W audycji rozmawialiśmy m.in. o funkcjonowaniu Antoniego Słonimskiego w środowisku literackim przedwojennej i powojennej Polski, o relacjach z innymi poetami współtworzącymi grupę poetycką "Skamander", o powodach i konsekwencjach decyzji o powrocie do Polski z Londynu, o działalności pisarza zaangażowanego - krytyka, felietonisty i satyryka oraz o jego niesłusznie niedocenianej różnorodnej twórczości poetyckiej.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: Joanna Kuciel-Frydryszak (autorka książki "Słonimski. Heretyk na ambonie"), dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Warszawa Antoniego Słonimskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 17:26
Ponad osiemdziesiąt lat życia i cztery różne Warszawy. Antoni Słonimski i zmieniająca się na przestrzeni dekad stolica to temat najnowszej książki varsavianisty Tomasz Lerskiego – „Warszawa Antoniego Słonimskiego”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja w radiu: wiersze Skamandrytów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 11:00
W najbliższą sobotę, 17 listopada o godz. 21.00, w radiowym Teatrze Poezji słuchowisko zrealizowane na podstawie wierszy Skamadrytrów: Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Koncepcja, wybór wierszy i reżyseria Anna Wieczur - Bluszcz.
rozwiń zwiń