Wiersze i przekłady Józefa Łobodowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 22:00
W Strefie literatury rozmawialiśmy o poezji i przekładach poetyckich Józefa Łobodowskiego (1909-1988), pisarza, który poprzez swoje powojenne wybory polityczne nieobecny był w polskiej literaturze przez kilkadziesiąt lat. Na szczęście wrócił. 
Józef Łobodowski
Józef ŁobodowskiFoto: NAC

Posłuchaj
28:56 Strefa literatury 9.04.2021.mp3 Wiersze i przekłady Józefa Łobodowskiego (Strefa literatury/Dwójka)

Po wyborze jego tekstów publicystycznych, dwu cyklach powieściowych: "Trylogii ukraińskiej" i tetralogii "Dzieje Józefa Zakrzewskiego”", otrzymaliśmy właśnie trzytomową, monumentalną (prawie 1500 stron!) edycję "Wierszy i przekładów".

O tym niezwykle ważnym dokonaniu edytorskim rozmawialiśmy z Ewą Łoś oraz Bernardem Nowakiem, którzy wespół z Piotrem Nowakiem dokonali wyboru i opracowania tych wierszy i tomów.

Naszych gości zapytaliśmy, jak ten wybór ma się do całości spuścizny poetyckiej Łobodowskiego, a także o wiersze rozproszone, o układ tomów (w każdym wiersze Łobodowskiego i przekłady); o to, jak dziś odnajdujemy poezję autora "Demonom nocy", jak ją oceniali wybitni poeci i krytycy i co znaczy określenie Wierzyńskiego, że Łobodowski to "poeta świadomy dziejów".

Rozmawialiśmy także o tym, jakich poetów tłumaczył, jak docierał do wierszy poetów niewydawanych w Sowietach. Zadaliśmy również pytanie, czy zostało coś jeszcze; coś, czego czytająca Polska nie zna, a znać powinna z twórczości Łobodowskiego.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Ewa Łoś, Bernard Nowak (edytorzy "Wierszy i przekładów" Józefa Łobodowskiego)

Data emisji: 9.04.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Charles Baudelaire, czyli skandal, religia i nowoczesność

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 05:45
202 lata temu, 9 kwietnia 1821 roku, urodził się Charles Baudelaire – znakomity francuski poeta, autor skandalizujących "Kwiatów zła", jeden z ojców nowoczesnej literatury, a zarazem twórca, dla którego chrześcijaństwo było ważnym punktem odniesienia.  
rozwiń zwiń