Philip Roth i mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 19:00
W audycji rozmawialiśmy o publikacji, która niedawno ukazała się na polskim rynku – książce Philipa Rotha "Mistrzowie. Spotkania z twórcami". Jest to zapis rozmów, jakie przez lata prowadził ze znanymi pisarzami Philip Roth, jeden z najsłynniejszych amerykańskich twórców XX wieku, autor takich powieści jak "Kompleks Portnoya", "Operacja Shylock", "Teatr Sabata" czy "Amerykańska sielanka", laureat wielu nagród literackich (m.in. National Book Award, Nagrody Pulitzera czy Międzynarodowej Nagrody Bookera).
Philip Roth
Philip RothFoto: Magnum Photos/Forum

Posłuchaj
28:57 Strefa literatury 13.08.2021.mp3 Philip Roth i mistrzowie (Strefa literatury/Dwójka)

Książka "Mistrzowie. Spotkania z twórcami" to zapis dyskusji o literaturze, ale nie tylko; dyskusji, w której partnerami dla Philipa Rotha są tacy autorzy jak Primo Levi, Aharon Appelfeld, Ivan Klima, Icchock Baszewis Singer, Milan Kundera, Edna O’Brien. Możemy również przeczytać korespondencję pisarza z Mary McCarthy oraz jego eseje związane z twórczością Saula Bellowa, Bernarda Malamuda i Philipa Gustona.

Każdy z wywiadów to pasjonujące spotkanie dwóch różnych osobowości, a wśród tematów i wątków łączących poszczególne rozmowy pojawiają się m.in. kwestie tożsamości, zakorzenienia, wykorzenienia, wyobcowania; zdefiniowania ojczyzny i przynależności kulturowej oraz językowej, przekształcenia doświadczeń życiowych w twórczość artystyczną. Leitmotivem dyskusji są także literackie spotkania gości Philipa Rotha z innymi pisarzami (przede wszystkim z Franzem Kafką, ale pojawiają się tu również nazwiska polskich twórców, m.in. Brunona Schulza i Tadeusza Borowskiego).

Szczególnie interesujące ze współczesnej perspektywy są też refleksje na temat funkcjonowania literatury zachodniej (całkowicie wolnej, demokratycznej, ale zagrożonej rozwojem popkultury i mass mediów) i wschodniej (zmagającej się z okowami totalitaryzmu, zniewolenia, ale w jakiś sposób impregnowanej na amerykańskie bolączki).

Książka Philipa Rotha "Mistrzowie. Spotkania z twórcami" po raz pierwszy ukazała się na świecie pod oryginalnym tytułem "Shop talk" w 2001 roku. W Polsce ukazuje 20 lat później, a w Dwójce opowiadali o niej autorzy przekładu – literaturoznawczyni prof. Olga Kubińska oraz językoznawca prof. Wojciech Kubiński. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Rozmawiała: Kinga Michalska

Goście: prof. Olga Kubińska (literaturoznawczyni), prof. Wojciech Kubiński (językoznawca)

Data emisji: 13.08.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

"Jak Philip Roth przygotował swoją śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:53
- Teatralizował swoje odchodzenie, zamykał kolejne etapy, a nawet zbierał materiały dla swojego biografa - mówiła Justyna Sobolewska o ostatnich latach życia znakomitego amerykańskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philip Roth - ocknąć się z "Amerykańskiej sielanki"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 05:36
19 marca 1933 roku, urodził się amerykański pisarz Philip Roth. Niezwykle poczytny i płodny autor powieści i opowiadań zdobył wszystkie najważniejsze nagrody literackie w Ameryce, nie został jednak uhonorowany Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń