Portret dobrego człowieka – wspominając Helmuta Kajzara

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:09
18 sierpnia minęła 80. rocznica urodzin Helmuta Kajzara, artysty teatru i radia. 21 sierpnia 39. rocznica jego śmierci. W "Strefie literatury" przypomnieliśmy tego niesłusznie zapomnianego, przedwcześnie zmarłego dramatopisarza i reżysera.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

Posłuchaj
29:54 Strefa literatury Dwójka 20 sierpień 2021 19_28_26.mp3 Wspomnienie Helmuta Kajzara (Strefa literatury/Dwójka)

 

Za życia był wymieniany jednym tchem ze współczesnymi sobie, najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru. Jerzy Koenig zaliczył go do grona "młodych zdolnych" – nadziei polskiego teatru w końcówce lat 60. i na początku lat 70. XX wieku – wśród Jerzego Grzegorzewskiego, Macieja Prusa czy Izabelli Cywińskiej.

Napisał kilkanaście sztuk, spośród nich do najbardziej cenionych nalezą "Pater Noster", "Gwiazda" czy "Obora". W latach 70. należał do najwybitniejszych inscenizatorów dramatów Tadeusza Różewicza.

W audycji o swojej koncepcji Teatru Meta-codziennego w nagraniach archiwalnych opowiadał sam Kajzar. Wspominali go również jego przyjaciele, rodzina i współpracownicy, m.in. Jolanta Lothe, Piotr Lahmann, Piotr Moss.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 20.00


Czytaj także

Stypendium Baczyńskiego dla Różewicza. "Szukano poety niekoniecznie takiego samego"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:41
- Kapituła stypendium brała pod uwagę poetów wybitnych, ale nieco starszych. Oprócz Różewicza inni z pokolenia Baczyńskiego nie przeżyli. Ani Gajcy, ani Trzebiński. Zbigniew Herbert był już nieco za stary do otrzymania takiej nagrody - mówiła w Dwójce profesor Marta Wyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Philip Roth i mistrzowie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 19:00
W audycji rozmawialiśmy o publikacji, która niedawno ukazała się na polskim rynku – książce Philipa Rotha "Mistrzowie. Spotkania z twórcami". Jest to zapis rozmów, jakie przez lata prowadził ze znanymi pisarzami Philip Roth, jeden z najsłynniejszych amerykańskich twórców XX wieku, autor takich powieści jak "Kompleks Portnoya", "Operacja Shylock", "Teatr Sabata" czy "Amerykańska sielanka", laureat wielu nagród literackich (m.in. National Book Award, Nagrody Pulitzera czy Międzynarodowej Nagrody Bookera).
rozwiń zwiń