Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 20:30
- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
Listy
ListyFoto: Stockimo/Shutterstock

Posłuchaj
29:52 Strefa literatury Dwójka 10 wrzesień 2021 19_30_52.mp3 Rozmowa o tomie "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013" (Strefa literatury/Dwójka)

 

W audycji wspólnie z dr. Emilem Pasierskim  redaktorem tomu i prof. Andrzejem Franaszkiem  autorem wstępu do książki, mówiliśmy o korespondencji będącej świadectwem ponad półwiecznej wymiany myśli między tytanami polskiej poezji XX wieku.


czesław miłosz 1200.jpg
Archiwalne wspomnienia Czesława Miłosza. "Historia w Polsce jest ciągle obecna"

Kraków roku 1945 był miejscem, do którego przybywali ocalali. Wśród wielu, także Czesław Miłosz  niemal od razu zaangażowany w tamtejsze życie kulturalne i literackie  i Tadeusz Różewicz, żołnierz Armii Krajowej. - Myślę, że musieli się gdzieś mijać, choćby w słynnej kamienicy przy ulicy Krupniczej 22 - stwierdził Andrzej Franaszek. - Jednak ich pierwsze zbliżenia wzajemne dokonywały się przez literaturę, przez wiersze.

Czytaj także:

Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza łączyło mistrzostwo literackie, ale dzieliło bardzo wiele  doświadczenia, środowisko, zadania stawiane sobie i poezji, stosunek do metafizyki. A jednak słuchali się wzajemnie, a może bardziej jeszcze czytali wzajemnie z uwagą i podtrzymywali dialog.

Zbiór listów, wierszy i innych zapisków pt. "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013", który prapremierę miał w sierpniu na Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a wydany będzie w listopadzie, odsłania też niezwykłą relację emocjonalną, która zmieniała się przez lata, różna była jej intensywność z obu stron w różnych okresach, ale była zjawiskiem niezwykłym i promieniującym też jakoś na refleksję i twórczość obu poetów.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Nagroda Herberta: Yusef Komunyakaa - głos afroamerykańskiej historii krzywd

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 11:00
- W jego wierszach, i to jest pierwsza cecha, która tam się pojawia bardzo wyraźnie, jest poszukiwanie sprawiedliwości. Można tu zrobić paralelę z twórczością Zbigniewa Herberta, bo to ich łączy: poczucie sprawiedliwości i mówienie o tych, którzy zostali skrzywdzeni, zdradzeni, pozbawieni głosu - mówił w Dwójce Tomasz Różycki, poeta, prozaik i tłumacz.
rozwiń zwiń