Norwid i dzieje tajemniczego tomu "Vade-mecum"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 08:00
- "Vade-mecum" nie znamy w całości. Nie znamy nawet spisu wszystkich tytułów - mówił w Dwójce prof. Józef Fert, znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida.
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidFoto: Polona

Cyprian Kamil Norwid 1200 grafika.jpg
Mazowieckie Dębinki będą siedzibą Muzeum Norwida

Cyprian Norwid redagował swój drugi tom poezji "Vade-mecum" (z łac. "pójdź ze mną") z myślą o tym, by faktycznie był on przewodnikiem dla współczesnego mu człowieka.

- Po pierwszym tomie poezji, który ukazał się w 1862 roku u Brockhausa i miał udane wejście na rynek polski, wydawnictwo zamówiło drugi tom - mówił prof. Józef Fert. - Za ten pierwszy Norwid dostał spore pieniądze, 500 talarów, za tę kwotę można było spokojnie żyć przez parę miesięcy. Ale w tym czasie wybuchło powstanie styczniowe, militarnie straszne. Militarnie na granicy cudu byłoby zwycięstwo w powstaniu listopadowym, kiedy Królestwo Polskie dysponowało jeszcze regularną armią - wyjaśniał.

Okoliczności te sprawiły, że przygotowywany tom nie został wydany. Ukazał się dopiero w XX wieku i to w formie niepełnej, po tym, jak w 1945 roku uratowano przetrzebione norwidowskie zbiory z piwnic w domu poety i krytyka literackiego Zenona Przesmyckiego.

Rok Norwida w Polskim Radiu >>>>

- Ten tom miał zrobić zasadniczy skręt w dziejach polskiej poezji, no i tego zasadniczego skrętu nie było mu dane uczynić. Dopiero przysłowiowe późne wnuki przypomniały sobie o Norwidzie, ale jego już między nami bezpośrednio nie ma. Jest tylko jego dzieło i to takie dramatycznie postrzępione - wyjaśniał prof. Józef Fert.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Gość: prof. Józef Fert (znawca twórczości Cypriana Kamila Norwida)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Prof. Nowicka o Norwidzie: bliska była mu idea przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 21:04
- Norwid stawiał, co wieszczowie pytania, tylko udzielał innych odpowiedzi - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki prof. Elżbieta Nowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin Norwida. "Było to intelektualne porozumienie artystów"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 12:45
- Chopin dla Norwida był jakąś gigantyczną gwiazdą, kimś niebywale ważnym, punktem odniesienia i punktem dojścia. A kim był Norwid dla Chopina? Nie wiemy - mówił w "Rozmowach po zmroku" prof. Andrzej Fabianowski, historyk literatury.
rozwiń zwiń