Śmierć Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 22:45
80 lat temu został zamordowany jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy - Bruno Schulz. Stało się to najprawdopodobniej 19 listopada 1942 roku. W tym dniu, nazwanym potem czarnym czwartkiem, w odwecie za postrzelenie jednego z Niemców przez żydowskiego aptekarza miejscowe gestapo urządziło na ulicach getta w Drohobyczu akcję mordowania Żydów.
Bruno Schulz, Dedykacja - z teki:  Xięga Bałwochwalcza, 1920, Muzeum Narodowe w Krakowie
Bruno Schulz, "Dedykacja" - z teki: " Xięga Bałwochwalcza", 1920, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Bruno Schulz został zastrzelony przez Karla Guenthera mniej więcej 100 metrów od miejsca, gdzie kiedyś stał dom, w którym przyszedł na świat. Był twórcą "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą", autorem cenionym przez najwybitniejszych pisarzy dwudziestolecia, m.in. Nałkowską, Witkacego, Staffa, Tuwima. W 1938 roku otrzymał Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.

Jego śmierć jest w jakimś sensie symboliczna. Jakie były okoliczności tych wydarzeń i jak spojrzeć na zamordowanie autora "Sklepów cynamonowych" w szerszej perspektywie - o tym opowiedali goście "Strefy literatury". A byli nimi:

  • prof. Andrij Pawłyszyn - historyk ze Lwowa, tłumacz na ukraiński prozy Brunona Schulza, autor wydanej w ubiegłym roku biografii pisarza,
  • Piotr Paziński - pisarz, krytyk, eseista,
  • Marcel Woźniak - pisarz, scenarzysta, autor powieści "Egzekutor", której bohaterem jest Feliks Landau - nazistowski zbrodniarz, biorący udział w mordowaniu drohobyckich Żydów.

Posłuchaj
26:47 Dwójka strefa literatury 18.11.2022.mp3 W 80. rocznicę śmierci Brunona Schulza (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 22.15


Czytaj także

130 lat temu urodził się Bruno Schulz - pisarz, grafik i rysownik

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:38
12 lipca 1892 r. urodził się w Drohobyczu (obecnie Ukraina) w rodzinie żydowskich sklepikarzy Bruno Schulz, jeden z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownik i grafik, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Landau, Bruno Schulz i działalność w drohobyckim getcie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 15:02
Czym zajmował się Bruno Schulz w drohobyckim getcie? Jaką rolę odegrał w jego wojennej biografii Feliks Landau? Jak organizował pracę Żydów w Drohobyczu? Co stało się z malowidłami ściennymi Schulza powstałymi w Drohobyczu? O tym usłyszeliśmy w audycji "Trójka literacka".
rozwiń zwiń