"Zdanie, co ponad śnieg wybiela". O poezji Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 22:00
"Po tamtej stronie" – tak się nazywa tom wierszy zebranych Wacława Tkaczuka, który ukaże się już wkrótce. Z tej okazji w "Strefie literatury" rozmawialiśmy o jego autorze.
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

"Piszę nie po to, żeby wyrażać treści społeczne czy metafizyczne, ale dlatego, żeby porozumieć się z Bogiem i z samym sobą" – mówił podczas swojego jubileuszowego spotkania w 2012 roku Wacław Tkaczuk. Podczas tego wieczoru poeta wyznał też, że doliczył się około stu pięćdziesięciu swoich wierszy, do których się przyznaje. Już wkrótce ukaże się tom jego wierszy zebranych zatytułowany "Po tamtej stronie".

Wacław Tkaczuk był nie tylko poetą, ale także – o czym świetnie wiedzą słuchacze Dwójki - znakomitym krytykiem, przybliżającym różne tajemnice wiersza. Także przyjaźnił się z poetami. Pamięci tych, którzy odeszli – jak Edward Stachura czy Jan Czopik-Leżachowski – pozostał wierny przez lata, prezentując ich twórczość w Polskim Radiu.  Przyjaźnił się też z poetami o wiele od siebie młodszymi. "Wacław Tkaczuk jest poetą nieprzewidywalnym, gra na wielu strunach jednocześnie i to nie akordami" – napisał w posłowiu do wspomnianego zbioru wierszy jeden z nich – Tadeusz Dąbrowski.

Wacław Tkaczuk urodził się 30 marca 1942 roku w Delatynie - to dzisiejsza Ukraina. Do matury mieszkał w Mikołowie. Swój pierwszy wiersz opublikował jako czternastolatek w śląskim tygodniku "Przemiany:. W czasie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim publikował swoje utwory w prasie literackiej. W 1970 roku ukazał się pierwszy tom jego wierszy, zatytułowany "Skrzydło liścia". Potem Wacław Tkaczuk wydał jeszcze dwa tomy poetyckie: "Co z ognia – co z wody" oraz "Na więcej, na przepadłe".

Pracował jako redaktor i dziennikarz w prasie. Od 1990 był związany z Polskim Radiem. Był wicedyrektorem radiowej Dwójki, pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Przygotowywał audycje literackie, m.in. prasowy przegląd poetycki "Wiersze z gazet i czasopism", był autorem adaptacji i słuchowisk. Zmarł w styczniu 2018 roku. Wszystko, co mówi i redaguje w radiu, wszystko, co pisze jako krytyk, eseista i poeta, pochodzi – w najgłębszym sensie – "z wnętrza poezji" – tak o Wacławie Tkaczuku podczas jego jubileuszowego wieczoru mówił Piotr Matywiecki.


Posłuchaj
26:12 Dwójka strefa lit 31.03.2023.mp3 O poezji Wacława Tkaczuka (Strefa literatury/Dwójka) 

W audycji o Wacławie Tkaczuku – autorze wierszy, czytelniku poezji, przyjacielu pisarzy – opowiadali poeci Tadeusz Dąbrowski i Krzysztof Siwczyk oraz prozaik, wydawca, redaktor tomu "Po tamtej stronie" Paweł Orzeł. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Szczęście do ludzi". Barbara Gruszka-Zych o poszukiwaniu mądrości

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 09:40
"Czuję spokój, spotkałam tych ludzi i oni mnie tak wiele nauczyli, wiele powiedzieli zamiast mnie, przestawałam się przy nich szarpać, szukając słów, określeń, odpowiedzi. Oni dawali odpowiedzi na różne ważne pytania, (...) zwyczajnie mówili o swoim życiu, między słowami przekazując swoją mądrość" - tak o książce "Moi ważni. Portrety prywatne" i o "szczęściu do ludzi" opowiadała w Dwójce Barbara Gruszka-Zych - poetka, pisarka, dziennikarka, od kilku dekad związana z tygodnikiem "Gość Niedzielny". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Koehler: poeta pisze o problemach każdego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
- Poezja, w ogóle sztuka, jest dla ludzi, a nie przeciwko nim. Otwieranie się na tematy wspólnotowe jest bardzo ważne. Język poetycki jest wysublimowany, a z drugiej strony piszemy o problemach, które dotykają nas wszystkich - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Koehler, poeta i działacz społeczny.
rozwiń zwiń