Ciennik - rozmowa z Krzysztofem Bieleckim

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 22:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Strefa literatury" był Krzysztof Bielecki. Rozmawialiśmy o jego książce "Zsunęła się z krzesła. Ciennik".
Krzysztof Bielecki
Krzysztof BieleckiFoto: z archiwum prywatnego

Mojego gościa poprosiłem, aby powiedział, co to za książka. Bo, choć jest prozaikiem, nie jest to ani powieść, ani zbiór opowiadań. Mówiąc "Ciennik", nasuwa się na myśl słowo "Dziennik", ale przecież to też nie jest dziennik...

Poprosiłem też, aby rozszyfrował kilka pojęć, które znajduję w książce, np. "Widzenie jest czynnością jednorazową", "Przeszłość jest łatwiej znieść od teraźniejszości", "Człowiek »jakby pomarły« jest ciekawy", "Mrok jest miłością".

Porozmawialiśmy o tym czy życie przecieka, czy w życiu się uczestniczy? O tym czy epidemia jest próbą śmierci. Było też o futurologii. Rok 2028 - czyli całkiem niedaleko, technologia 9G - rozmowy ze zmarłymi. Trzeba im dostarczyć telefon… Także czy można nie żyć parę lat przed śmiercią?

Porozmawialiśmy o śmierci mamy autora, o jej chorobie, o tym, jak Alzheimer rzucił na nią swój czar w 2012 roku, o rozmowie z samym sobą, o przyjaźniach, o tym, jak widzieć upływ czasu. I o następstwie pokoleń.


Posłuchaj
29:20 2023_05_05 21_29_39_PR2_Strefa_literatury.mp3 Ciennik - rozmowa z Krzysztofem Bieleckim (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Krzysztof Bielecki (pisarz)

Data emisji: 5.05.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Nominacje do Nagrody Identitas. "W tym roku więcej poezji niż innych gatunków"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 12:42
- Jak co roku nominowanych jest sześć osób, natomiast istotnym wyjątkiem od reguły jest to, że tym razem mamy więcej poezji niż innych gatunków. Obok jednej powieści i jednego eseju są aż cztery tomiki poezji - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Kaźmierowski, założyciel i prezes Fundacji Identitas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wyspa Teo". Opowiadania Joanny Szczepkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 17:00
Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Joanna Szczepkowska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka, poetka, felietonistka, pedagog, a także autorka obrazów i grafik. W środę 26 kwietnia ukazała się jej książka - "Wyspa Teo".
rozwiń zwiń