Szymborska o Szymborskiej, czyli radiowy autoportret poetki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 22:00
30 czerwca w "Strefie literatury" - dwa dni przed setną rocznicą urodzin poetki, w Roku Wisławy Szymborskiej - przedstawiliśmy Państwu radiowy autoportret autorki  "Wołania do Yeti". W niedzielę 2 lipca, na antenie Dwójki przez cały dzień słuchaliśmy wierszy poetki w znakomitych aktorskich interpretacjach.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: Jacek Bednarczyk/PAP

Z lepszą pamięcią do imion i twarzy?

"Niewiele brakowało, /a moja matka mogłaby poślubić/pana Zbigniewa B. ze Zduńskiej Woli./I gdyby mieli córkę - nie ja bym nią była./Może z lepszą pamięcią do imion i twarzy/i każdej usłyszanej tylko raz melodii" - pisała Wisława Szymborska w wierszu "Nieobecność".

Wiersze i żartobliwe komentarze

Przyszła na świat 2 lipca 1923 roku. Nie chciała udzielać wywiadów, nie lubiła zwierzeń, chyba że wobec rodziny i przyjaciół, obce jej było publiczne dyskutowanie o poezji - chyba taki właśnie wizerunek Wisławy Szymborskiej powszechnie funkcjonuje. Ale możemy przypuszczać, że lubiła czytać swoje wiersze publicznie, szczególnie wtedy, gdy robiła to z innymi poetkami i innymi poetami. Czasami te lektury opatrywała żartobliwymi komentarzami. W naszych radiowych archiwach zachowały się - co prawda nieliczne - rozmowy z Wisławą Szymborską oraz wiele wierszy czytanych przez noblistkę.

Radiowy autoportret poetki

W "Strefie literatury" - dwa dni przed setną rocznicą urodzin poetki, w Roku Wisławy Szymborskiej - przedstawiliśmy Państwu taki radiowy autoportret autorki "Wołania do Yeti".

Tą najpełniejszą - oprócz wierszy oczywiście - opowieścią Wisławy Szymborskiej o niej i o jej rozumieniu literatury jest odczyt noblowski "Poeta i świat". Poetka wygłosiła go w Sztokholmie 7 grudnia 1996 roku. Polskie Radio zarejestrowało to wydarzenie i fragmenty tego wystąpienia w audycji "Szymborska o Szymborskiej, czyli radiowy autoportret poetki" przedstawiliśmy.

Jak noblista z noblistką

Była także m. in. rozmowa, którą z noblistką przeprowadził inny noblista literacki czyli Czesław Miłosz oraz rozmowa Wisławy Szymborskiej z tłumaczami jej wierszy na różne języki.


Posłuchaj
18:51 2023_06_30 21_29_47_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Szymborska o Szymborskiej, czyli radiowy autoportret poetki (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 30.06.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:00
W audycji zajrzeliśmy do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. "Umiała połączyć poezję z grami i wycinankami"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 17:00
- Wisława Szymborska była wrażliwa na ludzkie cierpienie, pełna empatii, po prostu dobra. Umiała połączyć filozofującą poezję z loteryjkami, grami, wycinankami i limerykami. Moim zdaniem nie przypadkiem bardzo ceniła Felliniego. To był reżyser, który chwytał istotę jej stosunku do świata - jest to cyrk straszny, ale również zabawny, piękny, choć bywa kiczowaty - mówił w Dwójce prof. Aleksander Fiut.
rozwiń zwiń