Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 22:00
W audycji zajrzeliśmy do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.
Wisława Szymborska w Klubie Trójki (27.10.2010)
Wisława Szymborska w "Klubie Trójki" (27.10.2010)Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Miesiąc temu w naszym cyklu "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej" przygotowanym w radiowej Dwójce z okazji Roku Wisławy Szymborskiej zaglądaliśmy z naszymi gośćmi do rodzinnego albumu poetki, opowiadając o jej dziadku, rodzicach i siostrze.

Już wtedy usłyszeliśmy, że Szymborska szuka także innej genealogii, powinowactwa ze światem natury ożywionej i nieożywionej. W jej wierszach są i "motyle, goryle, beryle i trele", ale także gazella dorcas i leo massaicus, tarsjusz, otwornice, szkielet jaszczura, martwy żuk, jak również jabłonka "co się kwiatami jak śmiechem zanosi" czy ścięte drzewo, "przepraszane za cztery nogi stołowe".

W audycji zajrzeliśmy tym razem do tej "garderoby natury, w której jest kostiumów sporo" i opowiedzieliśmy jak ten świat widzi i opisuje poetka, a także dlaczego te kwestie są dla Szymborskiej tak ważne.

Gośćmi audycji byli: Urszula Zajączkowska - poetka, eseistka, botaniczka, profesor warszawskiej SGGW oraz prof. Wojciech Ligęza – historyk literatury, krytyk literacki.


Posłuchaj
22:08 Dwójka rozmowy po zmroku 13.03.2023.mp3 Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej: ludzkie, zwierzęce, wspólne (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

ProwadziłaDorota Gacek

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 22:00
- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 09:45
- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
rozwiń zwiń