Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 22:00
"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Paweł Huelle zmarł w wieku 66 lat
Paweł Huelle zmarł w wieku 66 latFoto: Wojciech Kusiński/PR

Paweł Huelle - jeden z najważniejszych polskich współczesnych pisarzy

Jego głośny powieściowy debiut "Weiser Dawidek" wydany w 1987 roku zachwycił zarówno czytelników jak i krytyków oraz przyniósł autorowi Nagrodę Fundacji imienia Kościelskich. Kolejne powieści i tomy opowiadań m. in. "Castorp", "Śpiewaj ogrody", "Mercedes-Benz", "Opowiadania na czas przeprowadzki" i wydany trzy lata temu tom "Talita" ugruntowały jego pozycję jako jednego z najważniejszych polskich współczesnych pisarzy.

"Literatura to jest zawsze pamięć"

Wśród wielu nagród jakie otrzymał był m.in. Medal Świętego Wojciecha przyznany mu za "całokształt znakomitej twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta". Sam Paweł Huelle mówił w radiu: "Dobra literatura jest sztuką pamięci. I nie ma dobrej literatury bez tego elementu. Często pod moim adresem padają zarzuty, że ja nie piszę o współczesności, ale od tego są dziennikarze, publicyści, kronikarze. Literatura nie może dźwigać obowiązków takiej bezpośredniej publicystyki. Literatura to jest zawsze pamięć".

Czytaj też:

Na antenie Programu II Polskiego Radia opowiadał o swoich książkach i swoim rozumieniu sztuki

Przez wiele lat na antenie Programu II Polskiego Radia Paweł Huelle opowiadał o swoich książkach i o swoim rozumieniu sztuki. W audycji przypomnieliśmy Państwu opowieści pisarza o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania.


Posłuchaj
21:58 2023_12_01 21_30_16_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania (Strefa litearatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 1.12.2023

Godzina emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Paweł Huelle nie żyje. Pisarz zmarł w wieku 66 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 13:15
Zmarł Paweł Huelle, urodzony w 1957 roku pisarz, poeta i dramaturg związany z Gdańskiem. Temu ukochanemu miastu poświecił większość swojej twórczości. W audycji "Wybieram Dwójkę" drugą godzinę (od 17.05) poświęcimy Pawłowi Huelle, którego wspominać będą jego przyjaciele: Aleksander Jurewicz, Bronisław Maj, Adam Kamiński i Leszek Kopeć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Paweł Huelle. "Miał czarodziejskie pióro"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 18:22
W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle. - Umiał tak zakręcić frazą, że ta naprawdę dobra literatura prześwitywała przez linijki jego tekstów. On po prostu mnie, starego wygę, potrafił oczarować - mówił w Dwójce jego przyjaciel i pisarz Aleksander Jurewicz.
rozwiń zwiń